19. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Hradní lobbing za ‚neznámou‘ firmu v Kyrgyzstánu: stopy vedou k Mordoru

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ještě než se před pěti lety vlivná advokátní kancelář MSB Legal do „mrakodrapu“ v ­Nových Butovicích přestěhovala, sídlila v centru Prahy na stejné adrese jako dnes ostře sledovaná firma Liglass Trading CZ, která v Kyrgyzstánu získala miliardovou zakázku na výstavbu vodních elektráren.

Problém je, že v oboru ji nikdo nezná, ale u ­kyrgyzské hlavy státu za ni lobboval hradní kancléř Vratislav Mynář. LN však zjistily, že propojení záhadné firmy a právníků blízkých lobbistovi Ivovi Rittigovi je hlubší než pouhá adresa.

Jako hlavní vlastník firmy Liglass Trading CZ vystupuje podnikatel Michael Smelík. Předtím ji však v letech 2004 až 2007 vlastnila mateřská společnost Liglass, a.­s. Její personální obsazení napovídá, jak vlivné figury se kolem pohybovaly. Mezi roky 2002 a­2007 seděl v dozorčí radě nynější spolumajitel kanceláře MSB Legal a jeden z hlavních Rittigových právníků David Michal, jehož policie stíhá v kauzách kolem Jany Nagyové (dnes Nečasové). V orgánech této společnosti byl tehdy i nynější protagonista Liglassu, a. s., Michael Smelík.

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev...
Areál v Líšném u Železného Brodu na Jablonecku (na snímku z 18. července 2017),...

V druhé polovině 90. let působil v dozorčí radě Liglassu, a. s., také jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek, kterého před třemi týdny Nejvyšší soud nechal propustit z vězení v­ kauze padělané směnky. V roce 1996 se Jirounek na jednání firmy Liglass, a. s., prezentoval jako hlavní akcionář. Jirounka, Michala i­ Rittiga čeká odvolací řízení v­ kauze údajného tunelování společnosti Oleo Chemical.

Mynář na dotaz, zda v rámci lobbování v Kyrgyzstánu spolupracoval s těmito osobami, uvedl, že za celým případem není třeba hledat spekulace. „Stejně jako ministerstvo průmyslu a obchodu jsem podpořil českou firmu,“ řekl LN.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz