Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Hromadná žaloba, nový bič na šmejdy. Češi by mohli vymáhat společné odškodnění

Soud - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Soudní procesy, ve kterých se spotřebitelé spojili proti obřím korporacím a firmám a vymohli na nich společně odškodnění, mohou znát Češi maximálně z knížek či amerických filmů. V Česku něco takového zatím možné není – institut hromadných žalob u nás neexistuje. V dohledné době by se však mohla situace změnit. Ministerstvo spravedlnosti chce s plánem, jak by měly hromadné žaloby v českém podání vypadat, přijít už letos v září.

„Ano, předložení věcného záměru zákona o hromadných žalobách v termínu září 2017 je součástí Plánu legislativních prací na rok 2017,“ potvrzuje Jakub Říman, mluvčí resortu spravedlnosti.

Od iniciativy si ministerstvo slibuje zlepšení vymahatelnosti práva a snížení nákladů u sporů, které nesou nějaký kolektivní prvek.

Nabízí se tak například nedávná kauza kolem vracení poplatků, kdy tisíce klientů požadovaly po svých bankách zpátky poplatky za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru. Klienti přitom museli žaloby podávat jednotlivě – každý sám za sebe. Soudy tak byly zahlceny. Celkově šlo o stovky žalob, které však klienti v drtivé většině prohráli.

Dalším příkladem toho, kde by novinka mohla najít podle právníka spotřebitelské organizace dTest Lukáše Zeleného využití, mohou být často kritizované předváděcí akce. „V rámci těch dochází ze strany takvzaných šmejdů k uzavírání smluv se zvláště zranitelnými spotřebiteli s použitím násilí a výhrůžek. Tito spotřebitelé jsou jen málokdy sami schopni účinně se domáhat svého nároku,“ říká Zelený.

Hlavně uvážlivě a precizně

Experti i lidé z praxe snahy vítají. Nicméně upozorňují i na možná úskalí. „Hromadné žaloby jsou institutem, který by mohl být vhodnou součástí i českého právního řádu,“ řekl LN Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu.

„Text zákona přinášejícího možnost takových žalob by měl být rozhodně formulován velmi uvážlivě a precizně. Proto mě trochu leká každý legislativní spěch, a to zejména krátce před volbami,“ upozorňuje Fiala.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!