12. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Hromadná žaloba, nový bič na šmejdy. Češi by mohli vymáhat společné odškodnění

Soud - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Soudní procesy, ve kterých se spotřebitelé spojili proti obřím korporacím a firmám a vymohli na nich společně odškodnění, mohou znát Češi maximálně z knížek či amerických filmů. V Česku něco takového zatím možné není – institut hromadných žalob u nás neexistuje. V dohledné době by se však mohla situace změnit. Ministerstvo spravedlnosti chce s plánem, jak by měly hromadné žaloby v českém podání vypadat, přijít už letos v září.

„Ano, předložení věcného záměru zákona o hromadných žalobách v termínu září 2017 je součástí Plánu legislativních prací na rok 2017,“ potvrzuje Jakub Říman, mluvčí resortu spravedlnosti.

Od iniciativy si ministerstvo slibuje zlepšení vymahatelnosti práva a snížení nákladů u sporů, které nesou nějaký kolektivní prvek.

Nabízí se tak například nedávná kauza kolem vracení poplatků, kdy tisíce klientů požadovaly po svých bankách zpátky poplatky za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru. Klienti přitom museli žaloby podávat jednotlivě – každý sám za sebe. Soudy tak byly zahlceny. Celkově šlo o stovky žalob, které však klienti v drtivé většině prohráli.

Dalším příkladem toho, kde by novinka mohla najít podle právníka spotřebitelské organizace dTest Lukáše Zeleného využití, mohou být často kritizované předváděcí akce. „V rámci těch dochází ze strany takvzaných šmejdů k uzavírání smluv se zvláště zranitelnými spotřebiteli s použitím násilí a výhrůžek. Tito spotřebitelé jsou jen málokdy sami schopni účinně se domáhat svého nároku,“ říká Zelený.

Hlavně uvážlivě a precizně

Experti i lidé z praxe snahy vítají. Nicméně upozorňují i na možná úskalí. „Hromadné žaloby jsou institutem, který by mohl být vhodnou součástí i českého právního řádu,“ řekl LN Roman Fiala, místopředseda Nejvyššího soudu.

„Text zákona přinášejícího možnost takových žalob by měl být rozhodně formulován velmi uvážlivě a precizně. Proto mě trochu leká každý legislativní spěch, a to zejména krátce před volbami,“ upozorňuje Fiala.

vlkVojtěch Wolf

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.