Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ideální řešení: lucemburský princ

Král stojící mimo systém stran zapadá do parlamentní demokracie lépe než prezident, říká historik a monarchista Petr Placák.

* LN Kde by podle vás bylo nejlepší hledat českého krále?

Pro mne je nejschůdnější osvědčená praxe, vybrat kandidáta z nějaké současné vládnoucí evropské dynastie. To ostatně není žádné novum. Když za první světové války přišlo na přetřes osamostatnění Českých zemí, tak zpočátku nikdo netušil, že půjde o republiku. Všichni, včetně Masaryka, uvažovali o království. Mluvilo se o Romanovcích nebo o britském a belgickém princi.

* LN Kdo by to konkrétně měl být?

Kandidátů je řada. Ovšem usilovat třeba o britského prince by nemuselo být pro Česko nejlepší. Británie má totiž stále zájmy rozložené přes půlku světa. Ideálním by byl třeba potomek vládnoucí dynastie v Lucembursku, se kterým nás spojuje historie. Tamní vládnoucí dynastie ovšem není spřízněna s Karlem IV. a dalšími Lucemburky, kteří u nás vládli ve 14. a 15. století.

* LN Jak se díváte na možnost vybrat panovníka ze starých českých šlechtických rodů?

Teoreticky je to možné. Já zastávám názor, že když Karel Habsburský (poslední český král) přijal americké podmínky míru, tak tím propustil České země ze svého svazku. Těch jmen je víc. Třeba Karel Schwarzenberg je dnes prakticky jediným politikem, který se umí chovat, a já si myslím, že by byl skvělý český král. Má smysl pro humor a dívá se na věci s nadhledem. Je inteligentní a navíc hmotně zajištěný.

* LN Habsburkové podle vás nárok na trůn ztratili. Nemělo by smysl pátrat po potomcích starších českých vládnoucích dynastií?

To je koníček, kterému nefandím. Někteří lidé sice třeba vystopovali přemyslovskou krev skoro ve všech současných dynastiích, já ale na tyto krevní svazky nehraji.

* LN Jaká je podle vás největší výhoda monarchie?

Politický systém nejlépe funguje, když v něm kooperuje několik principů, jejichž legitimita pochází z různých zdrojů. Jsou zde tedy volené orgány, jmenované orgány a konstituční monarcha je ještě něco úplně jiného. To politický systém posiluje. Demokracie je totiž nejvíce ohrožena sama sebou. Pokud bychom ponechali jen svobodné volby bez ničeho, tak se obávám, že do pár let tady máme diktaturu. Král stojící absolutně mimo systém stran, do parlamentní demokracie zapadá, mnohem lépe než prezident.

* LN Evropská společnost je dnes mediální a na veřejnost se často dostávají různé „královské“ skandály. Nemůže to podkopat důvěru v monarchie?

To je dnes velký problém. Už jenom tím, že děti z vládnoucích rodů nemají takovou disciplínu jako jejich rodiče. Být králem je totiž obrovská řehole. Bulvární média už také příliš nedodržují tabu nešťourat se v soukromí panovníků. I tady ale monarcha může uspět lépe než kdokoliv jiný.

***

Kdo by mohl být českým králem?

Podle historika Petra Placáka by ideálním českým králem byl třeba potomek vládnoucí dynastie v Lucembursku (na snímku třiadvacetiletý princ Felix Leopold Marie Guillaume). Další variantou by mohl být někdo ze starých českých šlechtických rodů -například Schwarzenbergů nebo Lobkowiczů.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONTROLER AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč