23. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Istanbulská úmluva zavržená knězem Piťhou má v Česku namále

Katolický kněz Petr Piťha čelí trestnímu oznámení kvůli svým výrokům na adresu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katolický kněz Petr Piťha čelí trestnímu oznámení kvůli svým výrokům na adresu... | foto: Youtube Istanbulskaumluva/ TV Terra

Praha Katolický kněz Petr Piťha se „zasloužil“ o to, že v Česku dosud téměř neviditelná Istanbulská úmluva se stala předmětem bouřlivých debat. Při svatováclavském kázání varoval, že její přijetí by vyústilo v „dokonale zvrácené“ zákony proti tradiční rodině, že lidé přijdou o děti a z homosexuálů bude nadřazená třída. Knězův výstup je nejviditelnějším vyústěním kontroverzí, jež pakt vyvolal.

Česko patří k desítce států, které úmluvu zatím neratifikovaly. O sexuální orientaci či rodině ovšem úmluva nehovoří, soustředí se na vymýcení násilí či diskriminace, které se dějí ženám, protože jsou ženami, a vymiňuje „účinné prosazení přístupu rovnosti mezi ženami a muži“.

Podle informací LN přesto není ratifikace úmluvy v českém parlamentu jistá. Jako s mezinárodním paktem s ní musejí souhlasit obě komory, tedy i Senát, kde má po volbách většinu konzervativní proud. Senátní kluby ODS a STAN se k úmluvě staví rezervovaně, lidovci pak vysloveně odmítavě.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz