27. června 2008 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Italové se rádi baví o jídle

KULTURNÍ ŠOK

Pokud umíte alespoň do určité míry italsky, můžete se s místními lidmi bavit v podstatě na jakékoliv téma. Nejčastěji se vás asi budou ptát, jak se vám v Itálii líbí, jak vám chutná jídlo, budou vám vyprávět o tom, jak mají výborné víno nebo třeba sýry. I když nebude vaše italština zrovna perfektní, od Italů uslyšíte stále jen „perfetto/a“, nebo „bravissimo/a“. Lidé zde, a hlavně na jihu cizí jazyky obecně příliš neovládají a většina z nich ocení každé slovo, které se v italštině naučíte. Kromě slov ale Italové hodně gestikulují - čím blíže k jihu, tím je gestikulace výraznější. Někteří Italové dokonce tvrdí, že pomocí gest dokážou vyjádřit v podstatě cokoliv.

Ačkoliv se o Italech říká, že jsou to velcí milovníci žen, mnoho z nich žije až do svatby s rodiči, tedy často i dlouho po třicítce. Pověstný je i jejich velmi silný vztah k matkám. Na jihu Itálie, kde panují podobné zvyky jako v arabských zemích, není vůbec neobvyklé, že žijí dvě generace v jednom domě. Nevěsta, která se přistěhuje k rodině svého manžela, to ale často nemá jednoduché. Hlavní slovo v rodině má totiž zpravidla matka.

Italští muži prokazují náklonnost ženám nejen pískáním, ale i řadou komplimentů, kterými se snaží upoutat jejich pozornost a získat jejich přízeň. „Toho si nesmíš všímat. Jakmile jim dáš najevo jen sebemenší zájem a stačí, když se otočíš nebo usměješ, mohou někdy být velice dotěrní,“ radila mi před lety Katerina z Neapole. Okolo Itala, který na vás bude pískat a se kterým se nebudete chtít bavit, je lepší jen projít a nezastavovat se. Svatba je pro Italy obrovským zážitkem. Rozvody v Itálii trvají minimálně tři roky a manželský svazek, zvláště na jihu, je chápán jako svazek na celý život. Italské svatby jsou finančně nákladné, protože většinou bývá pozváno minimálně sto hostů, výjimkou ale nejsou ani hostiny s pěti sty pozvanými. Co se týče svatebních darů, je rozšířené, že svatebčané je nakupují v jednom obchodě, kde ze seznamu postupně odškrtávají nakoupené zboží. Nestane se tak, že by manželé dostali například dvě váhy. Další možností jsou finanční dary, obvykle sto až pět set eur. Od manželů svatebčané dostávají takzvané „bonbonieri“, což bývají například keramické postavičky, které mají obecně znázorňovat manžele.

Vitalských restauracích platí přísný zákaz kouření. Spropitné by mělo tvořit asi 10 % z útraty, v některých podnicích si ho však naúčtují sami: „coperto“ (kuvert), „servizio“ (poplatek za obsluhu). Po vstupu do restaurace si ihned nesedejte, ale počkejte, až vás číšník usadí.

Při večeři v jedné z restaurací v regionu Marche se nám stala nepříjemná věc - kolega si umazal oblečení od omáčky. Okamžitě přispěchal číšník a zároveň majitel restaurace v jedné osobě, a podal mu jakýsi sprej a vysvětlil mu, že ho má nastříkat na skvrnu. Ta po chvíli zmizela a na postiženém místě zbyl jen bílý prášek, který se jednoduše sklepal. Okamžitě jsme chtěli zjistit, kde se dá přípravek pořídit a kolik asi stojí. „Koupíte ho v supermarketech, asi za tři a půl eura,“ říká nám majitel restaurace s tím, že ve zdejším regionu ho má pro klienty k dispozici téměř každá restaurace.

Italským silnicím vládne chaos, a to hlavně na jihu, kde není žádnou vzácností vidět ve dvou protisměrných pruzích vedle sebe i čtyři auta. Plná čára pro zdejší obyvatele často nic neznamená. Zkušení řidiči proto jezdí raději při okraji vozovky. Nejvíce se pokutuje telefonování za jízdy a nepoužití bezpečnostních pásů, které vás může vyjít až na 30 eur. Zajímavé také je, že v některých lokalitách nefungují v noci taxi služby. Když chtějí Italové vyrazit v noci na diskotéku, musí jet autem a zpátky pak prý často řídí opilí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!