Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Janoušek nenastoupil do vězení, co bude dál? Soudy se přou, kdo má konat

Lobbista Roman Janoušek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek u soudu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Vrátí se do vězení? Kdo o tom má rozhodnout? Jak mu je? Kde je? O detektivní zápletku se spoustou neznámých se v pondělí postaral vlivný pražský politický podnikatel Roman Janoušek. Vlivný politický podnikatel nenastoupil do vězení. Soudy se neshodly, kdo to má vyřešit.

V neděli totiž uplynula lhůta, dokdy měl zaklepat na bránu věznice v Brně Bohunicích. Tam si má odpykat 4,5 roku vězení za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Z toho si už 16 měsíců odseděl, ale domohl se přerušení trestu. Přítel exprimátora Pavla Béma do vězení nedorazil, protože mu v tom dle jeho advokáta Lukáše Trojana zabránil zdravotní stav. Kvůli tomu už v minulosti podstoupil operaci hlavy.

V nastalé právní situaci zavládl zmatek. Během pondělí se ukázalo, že není jasné, kdo má v kauze nyní konat. Věznice v Bohunicích se nachází v působnosti Krajského soudu v Brně. Jenže do vězení Janouška pravomocně poslal Městský soud v Praze. A právě na to se odvolala mluvčí brněnského soudu a asistentka jeho předsedy Eva Sigmundová. Uvedla, že se musí řídit podle obecného ustanovení zákona, které „jasně říká, že úkony ve vykonávacím řízení dělá prvostupňový orgán“. Tedy v tomto případě Městský soud v Praze.

Vzápětí ale přišla reakce kolegů z metropole. „Zastáváme názor, že příslušný soud, který má řešit nenastoupení pana Janouška do vězení po přerušení trestu, je Krajský soud v Brně, protože jde o soud, který rozhodoval o přerušení trestu,“ řekla LN Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze.

Interpretační mezera

Spor o to, kdo má vydat příkaz k „dodání“ Janouška do vězení, pokračoval i v pondělí odpoledne, a to v odborné rovině. Krajský soud v Brně ohlásil, že finální stanovisko ještě zaujme. „Nacházíme se v situaci, kdy zákon ani komentář nemyslí na to, kdo vydává příkaz k dodání do výkonu trestu v případě, že odsouzený dobrovolně do výkonu nenastoupí po zamítnutí prodloužení přerušení výkonu.

Je tak otázkou, zda úkony v rámci nastoupení do výkonu provádí prvostupňový orgán, tedy Městský soud v Praze, nebo Krajský soud v Brně. Nacházíme se v interpretační mezeře zákona a na zdejším soudě probíhá diskuse o tom, kdo je k úkonu příslušný,“ napsala LN mluvčí Eva Sigmundová.

Podle mluvčí Městského soudu v Praze však pamatuje trestní řád i na situace, kdy se justice nedokáže shodnout na dalším postupu. „Nechceme házet spravedlnosti klacky pod nohy. Pokud by došlo ke sporu o příslušnost, řešil by to první nadřízený soud, a to je Nejvyšší soud v Brně,“ řekla LN Puci. Z právního vakua každopádně nyní profituje Roman Janoušek.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!