Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Jedete na letiště? Kam dáte vůz?

Odlétáte z pražské Ruzyně a chcete se dopravit na letiště vlastním vozem? V tom případě máte na výběr řadu přilehlých parkovišť s různými cenami i vzdálenostmi od letiště. Při volbě toho vhodného zvažte i pojištění odpovědnosti za vůz.

Minuly doby, kdy jste se museli spokojit s vysokými sazbami za jediné parkoviště na pražském letišti. Parkování v garážích, které provozuje Letiště Praha, má však stále svou neoddiskutovatelnou výhodu, a tou je vzdálenost. Z parkoviště C to máte doslova pár kroků přímo k terminálu 2. Odradit by vás naopak mohla cena, mezi parkovišti v okolí bezkonkurenčně nejvyšší. Navíc je parkování rozdělené do dvou budov. Budova C stojí blíž k terminálům, budova D je vzdálenější a levnější. Druhá zmíněná spadá do kategorie „levné parkování“ - zaplatíte zde 900 korun za týdenní pronájem plochy. Má ale jednu podstatnou vadu: ačkoli je parkoviště vybaveno dohledovým systémem, pokud se zde s vaším vozem cokoliv stane, nenese Letiště Praha žádnou zodpovědnost. Parkoviště totiž nemá statut hlídaného parkoviště. A podle některých svědků se náhrady za případné škody na voze nedočkáte ani v budově C, kde už platíte za týdenní parkování 2000 korun a kde prý pravidelně chodí pracovníci ostrahy. Šanci máte až při stání na hlídaném parkovišti, jež se také nachází v budově C a stojí 2900 korun. Na telefonním čísle, kde se máte o parkování dozvědět více informací, nikdo nezvedá sluchátko.

Není se tedy čemu divit, že v okolních vesničkách vyrostla parkoviště, která jsou sice od letiště dál, ale stojí méně. Všechna navíc mají v ceně zajištění odvozu od vašeho vozu na letiště a při návratu zase zpět k vašemu vozu. Většina provozovatelů tvrdí, že umí své klienty dopravit na letiště během několika minut, a to i s nutným papírováním. Řidiči dodávek pendlujících mezi parkovišti bývají neustále na telefonu a lze se s nimi průběžně domlouvat tak, aby na klienty skutečně čekali a byli připraveni je okamžitě naložit a odvést.

Na žádném ze čtyř námi oslovených parkovišť však nevěděli, má-li jejich parkoviště statut hlídaného. Zato začali okamžitě vyjmenovávat ochranné prvky a ostrahu. Na dotaz, jestli za vozy a jejich stav ručí, vždy odpověděli, že vozy jsou po dobu stání plně pojištěny. Pojištění vozu proti krádeži, případně proti odcizení jakékoli jeho části nebo proti poškození, je na parkovištích v okolí letiště už nutnou samozřejmostí. Jednotlivá parkoviště se proto snaží svou konkurenci předčit v detailech. K dispozici jsou například různé firemní i jiné slevy nebo možnost rychlejšího odbavení při častějším navštěvování. Parkoviště se snaží nabízet také co nejvíc dalších služeb, jako jsou kompletní pojištění třeba i proti kroupám, zastřešené stání, stále luxusnější vozy určené k odvozu klientů nebo třeba i myčka a strojové čištění interiéru, stejně jako občerstvení.

Které je nejbližší, které nejlevnější Strategicky nejblíž letišti se nachází GO parking, který najdete hned u nájezdu na letiště nedaleko Přední Kopaniny. Provozovatelé tohoto parkoviště se prezentují kompletním servisem a moderními technologiemi. Nabízejí možnost on-line rezervací, focení vozů, neustálý dohled bezpečnostních kamer, oplocený prostor a kompletní pojištění v případě jakékoli krádeže. Za týdenní stání zaplatíte 900 korun, od osmého dne můžete získat slevu v případě on-line rezervace. K dispozici je i bankomat.

Cenově nejdostupnější je Auto-parking u letiště Ruzyně, který svým názvem zastírá, že je poměrně vzdálený. Nachází se v Hostouni, na západ od letiště. Zaplatíte zde čtyři sta korun za týdenní stání a v případě, že budete chtít zastřešené místo, doplatíte dalších sto korun.

***

Mapa parkovišť v okolí letiště

Své auto můžete nechat na několika místech v okolí ruzyňského letiště. Je třeba si dobře vybírat podle ceny, servisu i vzdálenosti. Chytré je si místo rezervovat předem. Kromě toho, že budete mít zajištěné parkovací místo a vyhnete se tak zbytečným stresům, můžete se při rezervaci setkat i se slevou. Budete-li na parkoviště volat, je dobré se také informovat o pojištění a zodpovědnosti za váš zaparkovaný vůz.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!