Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Šikana v zaměstnání: jen každý pátý Čech přizná peklo v práci

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA I nenápadná, plíživá šikana v zaměstnání může mít tragické následky. Václav učil přes dvacet pět let na univerzitě ve východních Čechách. Tempu moderní doby se ale přizpůsoboval obtížně, začal za mladými kolegy zaostávat a stal se cílem neustálé kritiky. Obrátil se proto na Mobbing Free Institut, který se podobnými případy zabývá. Řešení se nedožil. Dva roky před odchodem do důchodu vypsala fakulta výběrové řízení na jeho místo. Pětašedesátiletému profesorovi několik dní nato selhalo srdce a zemřel.

„Pokud člověk veškeré kroky poškozování prožívá s velkým stresem, není divu, že situaci nevydrží. Může nastat psychické zhroucení, nebo dokonce smrt,“ říká Michaela Švejdová, zakladatelka Mobbing Free Institutu.

Dnes zveřejněný výzkum agentury GfK varuje, že Václavův příběh není ojedinělý. „S nějakou formou šikany na pracovišti má aktuálně zkušenost devatenáct procent osob starších 15 let,“ představila výsledky výzkumu Barbora Večerková, vedoucí zdravotnického výzkumu GfK.

Šikanuje Šéf i kolegové

Šikana, tedy cílené zneužívání či týrání člověka, který se neumí bránit, má sedm druhů. Nejčastěji se její oběti setkávají s bossingem (šikanou ze strany vedoucího) a mobbingem (systematickým útokem skupiny).

Podle GfK nejčastěji čelí utlačování ze strany kolegů ženy ve věku mezi 40 a 49 roky.

Nejobvyklejším způsobem řešení situace je odchod šikanovaného ze zaměstnání. Právní i jiná ochrana totiž dost pokulhávají.

„Naše zákony ochranu zaměstnance před šikanou prakticky nijak neřeší. Některé spory končí před soudem, ale jsou velmi zdlouhavé, náročné a s nepříliš přesvědčivými výsledky,“ popsala LN specialistka na pracovní právo Marie Janšová.

Šikanu pomáhají řešit i inspektoráty práce, narážejí však na strach o místo. „Při kontrolách se zaměstnanci bojí podávat informace,“ říká Věra Smolná z Oblastního inspektorátu práce pro Středočeský kraj.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Vyšetřování pacienta s covidem-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Vyšetřování pacienta s covidem-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Vyšetřování pacienta s covidem-19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...