16. září 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

K soudu a hned na demonstraci

Demonstrovat v maskách – Za toto právo se zasazují squateři i další lidé

Za víkendové zabrání opuštěného domu na Albertově soud včera potrestal další squatery. Pozdě odpoledne i sympatizanti squatingu demonstrovali na Palackého náměstí v maskách. PRAHA Po celý den včera do budovy Obvodního soudu pro Prahu 2 eskorty přivážely další squatery, kteří byli v neděli zatčeni kvůli nelegálnímu obsazení domu na Albertově. Podobně jako v pondělí samosoudce většině z nich uděloval trest formou veřejně prospěšných prací. Někteří z nich ovšem soud potrestal podmínkou. Mezi odsouzenými byli i cizinci, dva Němci a jedna Finka.

Na rozdíl od předchozího dne ale jednání probíhala v klidu. K soudu tentokrát dorazil pouze zlomek sympatizantů zatčených. Naproti tomu na ohlášenou demonstraci proti novele shromažďovacího zákona na Palackého náměstí přišlo několik desítek lidí. Mezi nimi i squateři. Akce na Palackého náměstí, stejně jako předchozí zabrání prázdného domu, jsou součástí „týdne nepřizpůsobivosti“. Řadou akcí chtějí squateři a jejich sympatizanti na tuto problematiku upozornit širší veřejnost. „Nevíme, jak akce dopadne. Zda to bude jenom koncert a demonstrace, nebo se ještě někam půjde,“ řekl LN mužský hlas včera dopoledne na informačním telefonu uváděném na letácích k pořádaným akcím.

Policie byla proto včera opět v pohotovosti. Zabrání domu na Albertově o víkendu předcházela podobná demonstrace na stejném náměstí. „Ten dům je vzdálený jenom několik bloků od Palackého náměstí. Situaci monitorujeme a nikoho do objektu nevpustíme,“ řekl LN jeden z velících policistů, kteří měli víkendovou akci na starosti.

Demonstranti včera chtěli vyjádřit nesouhlas především s tím, že nový shromažďovací zákon zakazuje zahalování obličejů. Proto byl součástí akce i happening v maskách, který organizátoři označují za „vědomý akt občanské neposlušnosti“. Odpůrci novely kritizují, že zákaz maskování postihuje nejen karnevaly a alegorické akce, ale útočí i na soukromí pokojných demonstrantů, kteří si záměrně a z různých důvodů volí anonymitu při vystupování na veřejnosti.

JOSEF HYMPL, BARBORA SEDLÁČKOVÁ

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz