13. prosince 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Okamura hostí špičky krajní pravice. Wilders dostane kvůli hrozbě smrtí policejní ochranku

Geert Wilders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geert Wilders | foto: Reuters

PRAHA V sobotu zasednou u jednoho stolu tři kamarádi. Tomio Okamura, Marine Le Penová a Geert Wilders. Vystoupí v Top Hotelu Praha na konferenci krajně pravicových stran, které jsou spojeny ve frakci Evropského parlamentu s názvem Evropa národů a svobody. A chtějí hovořit o budoucnosti Evropy.

Dost možná však půjde o deklaraci síly pravicových populistů, a to včetně předsedy SPD Tomia Okamury, který má po říjnových volbách třetí největší poslanecký klub a získal i post místopředsedy Poslanecké sněmovny. Akce se odehraje jen týden po celorepublikovém sjezdu SPD, na který přijel Okamuru podpořit i prezident Miloš Zeman.

Chvilka mezinárodní „slávy“ tak SPD čeká tento víkend. Česko však setkání více než tisícovky delegátů konference bude něco stát. Na bezpečný průběh rokování populistických ikon Evropy budou dohlížet desítky policistů v okolí hotelu na pražském Chodově. A to není jediná svízel.

Návštěvu nizozemského politika a předsedy Strany pro svobodu Wilderse, kterému hrozí islámští extremisté smrtí, musí hlídat česká ochranka. „Bude na území České republiky chráněn policií v součinnosti a na základě žádosti policie Nizozemského království, která o to formou nóty požádala ministerstvo zahraničních věcí,“ potvrdila LN policejní mluvčí Eva Kropáčová. Už ve středu by kvůli tomu měl zasedat speciální tým Policejního prezidia. Právě pod něj totiž spadá ochranná služba, která má na starosti bezpečnost zahraničních návštěv.

Starostí bude mít ale česká policie možná víc. Setkání zástupců krajní pravice totiž vyburcovalo jejich odpůrce k demonstraci Za společnou Evropu bez strachu a nenávisti.

Její organizátor Jan Cemper v rozhovoru pro LN uvedl, že očekává účast zhruba tisíce lidí. Akce by měla být nenásilná.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz