3. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kampaň do eurovoleb povedu já, kvůli migraci, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

Praha Volby do Evropského parlamentu se sice uskuteční až ve druhé půli května příštího roku, politická scéna napříč kontinentem však kvůli tomu vře již nyní. Intenzita setkání lídrů zemí EU narůstá, přičemž všem jednáním bez výjimky dominuje jedno stěžejní téma – migrace.

Právě tento motiv bude podle českého premiéra Andreje Babiše nejdůležitější otázkou i samotných eurovoleb. Proto je rozhodnut se do nich sám aktivně zapojit.

„Povedu kampaň, i když nebudu kandidovat,“ uvedl v rozhovoru pro LN šéf hnutí ANO.

Babiš se jen během minulého týdne setkal s premiéry Maďarska, Itálie a Malty, aby s­ nimi o ­českém postoji k nelegální migraci hovořil. A na tento týden plánuje další schůzku – tentokrát s ­německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Nynější sérii jednání, která se odehrávají napříč EU, pak 20. ­září uzavře neformální summit hlav států v Salcburku. Častá vyjednávání evropských lídrů podle českého premiéra ukazují, že kampaň do eurovoleb již začala.

Velký rozhovor s Andrejem Babišem si přečtěte v pondělních Lidových novinách

Unie je v současnosti rozdělená na dva tábory. Polovina lídrů zdůrazňuje nutnost zastavit přistěhovaleckou vlnu do EU, naopak druhá polovina je přesvědčená o ­správnosti přijímání a přerozdělování migrantů.

V čele prvního tábora stojí maďarský premiér Viktor Orbán, který již teď jedná s­ lídry unijních pravicových stran, aby je získal na svou stranu. Samotná volební kampaň v zemi přitom vypukne až v prosinci. Minulé ­úterý se tak například Orbán setkal s­ italským ministrem vnitra a­ předsedou protiimigrační strany Liga severu Matteem Salvinim. Podobně prý také touží po podpoře rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

Na druhé straně spektra se nachází francouzský prezident Emmanuel Macron, který chce podle Babiše „získat na svou stranu evropské liberální levicové vlády například z Dánska či Španělska“.

Eurovolby totiž rozhodnou o ­rozložení sil na politické mapě Evropy, a tím pádem i o tom, jakým směrem se bude řešení migrace ubírat.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz