16. září 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kardinál: Ústavní krize je ostudou politiků

PRAHA Hlava české katolické církve kardinál Miloslav Vlk kritizuje politiky za to, že přivedli zemi do ústavní krize.

„Obecné dobro a prospěch společnosti jsou pro mnohé neznámou věcí. A tyto skutečnosti se znovu ukázaly při současné parlamentní krizi. Naprostá neúcta k zákonům a právnímu řádu, osobní charakter jednotlivých poslanců, jejich sobectví, v němž sledují jen osobní zájmy,“ míní Vlk na svém webu Kardinál.cz.

Kořeny dnešních potíží vidí Vlk v éře komunismu: „Totalitní systém padl, ideologie z médií a veřejného života zmizela, ale její zbytky zůstaly v podvědomí lidí a v jejich způsobu myšlení a jednání,“ píše kardinál. Viníka tohoto stavu hledá Vlk v těch, kteří po roce 1989 preferovali ekonomiku a domnívali se, že „to ostatní přijde s ekonomickou transformací samo“. Bezuzdnost v ekonomice se totiž podle něj přenesla i do politiky a justice.

V této souvislosti se Vlk tvrdě opřel do prezidenta Václava Klause, když ocitoval jeho slavný výrok z 90. let. „ ‚Neznám transformaci srdce,‘ prohlásil jeden významný politik tehdejší doby. To byl jejich velký omyl, který se stal kořenem všech pozdějších i dnešních těžkostí... Trh bez morálních hodnot vykonal své dílo,“ míní Vlk.

Dlouhodobou neúctu politiků, ale také soudců k právu se kardinál snaží ukázat na svých oblíbených tématech – nekonečném sporu o Svatovítskou katedrálu a vlekoucím se snahám o majetkové narovnání s církvemi: „Kořeny procesu, který vedl až k dnešní situaci, lze sledovat na vývoji vztahů mezi státem a církvemi v uplynulých dvaceti letech... Bývalí mládežničtí agitátoři a různí straničtí propagandisté zde odvedli svou práci.“

V závěru se kardinál ptá: „Nekompetentním a nezodpovědným shozením vlády jsme si udělali v Evropě velkou ostudu. A nyní ostuda další... Bude pro Evropu takovýto stát věrohodným partnerem?“ Evangelikálové: Držme za volby půst a modleme se Jestliže hlava katolické církve politiky kritizuje, evangelikálové se rozhodli, že se kvůli zdárnému průběhu ohrožených voleb obrátí k nebi. Česká evangelikální aliance, která sdružuje řadu menších církví, sborů a jednotlivců, se proto rozhodla vyhlásit na 6. října Den půstu a modliteb za volby. „V době, kdy jsme svědky mnoha znepokojujících politických i společenských trendů, považujeme společnou modlitbu za patřičnou a odpovědnou reakci, a to i v době nejistoty ohledně možného termínu voleb,“ píší evangelikálové.

K evangelikalismu, tedy konzervativní odnoži protestantismu, se hlásí jen asi třetina procenta Čechů a Moravanů. Celosvětově je ale tento směr na strmém vzestupu a třeba ve Spojených státech je u evangelikálů čtvrtina obyvatel včetně exprezidenta George Bushe.

drv

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!