Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kauza Berka: účelové konkurzy a milionové tunely

Česko

PRAHA Pro ústeckého soudce Jiřího Berku si policisté přišli kvůli tunelování ostravské Union banky jedné dubnové noci roku 2004. Prezident s premiérem ho zbavili imunity a vyšetřovatelé spustili výslechy. Brzy přišlo další zatýkání a veřejnost se začala postupně dozvídat podrobnosti o fungování gangu rafinovaných konkurzních mafiánů.

Účet Berkovi vystavil jihočeský krajský soud až po sedmi letech - letos v dubnu. Za mříže poslal devět lidí. Berka dostal devítiletý trest a stejně dopadl i „jeho“ konkurzní správce Daniel Thonat s údajnou hlavou skupiny, vysokoškolským učitelem Vladislavem Větrovcem.

U soudu se gangu podařilo prokázat, že rozprodejem majetku deseti podniků, na které Berka účelově uvalil konkurz, způsobil škodu 264 milionů korun. Žalobkyně Daniela Smetanová však ve své závěrečné řeči naznačila, že se zdařilo odkrýt jen část skupiny: „Čím výše se dostáváme v hierarchii zločinného spolčení, tím se stává důkazní situace obtížnější... účast některých osob není možné prokázat vůbec.“ Případ bude nyní řešit vrchní soud - Berka se odvolal.

Princip byl vždy stejný. Gang si vyhlédl firmu v nesnázích, Thonat přes nastrčené prostředníky nakoupil od věřitelů pohledávky a postaral se, aby byl podán návrh na konkurz. Berka na nic nečekal, konkurz, byť akutně nehrozil, prohlásil a správcem jmenoval Thonata či jinou spřízněnou „duši“. Pak začal výprodej. „Smůlou“ stižená Zbrojovka Mezi oběti patřily třeba ZKL Klášterec nad Ohří, Báňské stavby Most či Stavební podnik Ralsko. Způsob, jakým se postižené firmy dostávaly do Berkova područí, dobře ukazuje případ Zbrojovky Brno. Podnik to po roce 1989 kvůli ztrátě tradičních trhů neměl lehké. Rozprodej majetku začal v roce 1999, kdy se firmy zmocnila skupinka exsvazáků, v jejímž středu byl i bývalý předseda ÚV SSM Vasil Mohorita.

Konkurz se nad firmou vznášel léta, ale vyhlásil ho až Berka. Podnik, respektive jeho centrála, se ovšem nejdřív musel fiktivně přestěhovat do Berkova rajonu v severních Čechách. Ke stěhování z Brna do Litvínova došlo v březnu 2003, tentýž den následoval návrh na uvalení konkurzu, který soudce okamžitě schválil a správcem jmenoval blízkého Lubora Kindla.

Ten ale na odvedení práce neměl moc času, protože Berku už o měsíc později zatkla policie. Zbrojovka, kterou nyní vlastní finanční skupina J&T, ale neměla klid ani pak. Nová konkurzní správkyně Ilona Strmisková, kterou 29. října jmenoval brněnský soudce Radovan Dospěl, se totiž také brzy dostala do křížku se zákonem, když ji soud loni po letech tahanic poslal kvůli zpronevěře a krácení daně na tři roky za mříže. Právě pro Strmiskovou měl zavražděný policista podle televize Prima naoko pracovat. Proti ní také v září 2004 svědčil u soudu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...