3. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kauza Lesy ČR: policie zkoumá ‚pohledávku‘. Prověřuje, jestli se ze státního podniku nevyváděly peníze

Daniel Szórád (vlevo), šéf Lesů ČR, po podpisu smlouvy o bezzásahovém území v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Szórád (vlevo), šéf Lesů ČR, po podpisu smlouvy o bezzásahovém území v... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha Když policie před týdnem spustila razii na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů České republiky, přišli si kriminalisté podle zjištění LN i ­pro dokumenty související s velkou dřevařskou firmou z Ratíškovic u Hodonína.

Detektivové se při sběru důkazů zaměřili na materiály související se společností Petra a s ní propojenou firmou T.E.P.Z., které patří mezi největší tuzemské hráče dřevařského průmyslu. Konkrétně je zajímaly dokumenty z ­let 2017 a 2018 týkající se zakázek na lesnické práce a prodej dřeva či spor Lesů se skupinou Petra.

Policie prověřuje podezření, zda prostřednictvím fiktivní pohledávky nedocházelo k vyvádění peněz ze státního podniku. Majitel skupiny Petra Zdeněk Bábíček o policejním zájmu neví a podezření považuje za absurdní.

Firmy Petra a T.E.P.Z. v ­roce 2016 zvítězily v tendru Lesů na komplexní dodávku lesnických prací a prodej dřeva pro roky 2017 až 2021. V dané době státní podnik řídil Daniel Szórád, o kterého se policisté zajímají především.

Mezi firmami Petra a T.E.P.Z. na jedné straně a Lesy ČR na straně druhé nepanovaly idylické vztahy – státní podnik nebyl zcela spokojený s plněním smluvních závazků.

Třeba v roce 2017 měl podezření, že firma T.E.P.Z. v okolí Bruntálu neoprávněně vytěžila 83 ­zdravých stromů. Lesy jí za to uložily pokutu 830 tisíc korun.

Uvedený případ je jedním z­ těch, jehož papírovou dokumentaci si policie při domovní prohlídce před týdnem vyžádala. Neshody mezi Lesy a skupinou Petra se však vršily, až na konci loňského března byla podepsána dohoda o narovnání a úpravě vzájemných vztahů.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...