26. května 2017 6:42 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kauza obřího tunelu Key Investments ožívá. Kdo tahal za nitky v případu tajemné firmy?

Key Investments. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Key Investments. | foto: Reprofoto

Zdálo se, že nad příběhem tajemné brokerské firmy Key Investments se navždy zavřela voda. Koncem minulého roku vynesl soud zatím nepravomocný rozsudek nad třemi členy jejího představenstva a vyšetřování už bylo oficiálně dávno uzavřeno.

Nyní se zdá, že o jedné z nejkřiklavějších kauz svědčících o­ propojení temných zákoutí byznysu a politiky, kterou LN sledují takřka od počátku, ještě uslyšíme. Redakce hovořila s několika lidmi, kteří se kolem dnes již zkrachovalé firmy pohybovali a ­v posledních měsících byli předvoláni k ­policejnímu výslechu. Důvod je jasný: případ Key Investments znovu ožívá.

Prominentní klienti

„Tentokrát na to jdou (policisté – pozn. red.) úplně z druhé strany. Ptají se, kdo za tím stál,“ říká jeden z nich. Jeho identitu LN znají, ale on sám si ji nepřál prozradit. Kdo skutečně Key Investments ovládal a tahal za nitky, nikdy vyšetřovatelé s jistotou nerozklíčovali. Přitom musel mít dotyčný kontakty na vysokých místech.

Mezi zákazníky Key Investments totiž v minulosti patřil například expremiér Stanislav Gross, který s její asistencí zázračně zbohatl. Nelze zapomenout ani na Centrum pro ekonomiku a ­politiku Václava Klause, polostátní gigant ČEZ nebo stranickou kasu ODS. Ve své době veřejnosti prakticky neznámá brokerská firma se jim starala o peníze a­pomáhala je zhodnocovat investicí do cenných papírů.

Ne každému se ale sázka na Key Investments vyplatila. V ­roce 2011 začala mít společnost vážné finanční problémy a ­ukázalo se, že není schopná svým klientům investované peníze vrátit.

Odér skandálu ještě zesílil, když vyšlo najevo, že se neznámá firma stará i o peníze daňových poplatníků. Stovky milionů si u ­ní uložily radnice několika pražských městských částí a dalších obcí po republice. Podle soudu způsobila společnost škodu celkem 873,7 milionu korun. Ve světle všech okolností a­ vzhledem k ­vysoce postaveným osobám, kterých se kauza dotkla, působil výsledek vyšetřování mírně řečeno rozpačitě. Do vězení mají zamířit jen tři lidé z orgánů Key Investments, kteří jen stěží mohli celý propletenec řídit. Dokonce i média se dobrala k několika jménům, jež se objevovala v pozadí. Jedno z nich patřilo podnikateli Petru Sisákovi.