13. února 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Čistka nekončí. Ministr v demisi Adam Vojtěch mění šéfy nemocnic

Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Vojtěch. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si zjevně nemyslí, že by vláda v demisi neměla dělat velké a nezvratné kroky. Sám už stihl odvolat dva ředitele velkých nemocnic: v lednu Andreu Vrbovskou z pražské Nemocnice Na Bulovce a minulý týden pak exministra Svatopluka Němečka (ČSSD) z Fakultní nemocnice (FN) Ostrava. Tím však čistka v nemocnicích podle informací LN nekončí.

Ministr není spokojen, že ředitelé nemocnic přímo řízených ministerstvem často nakupují léky a zdravotnické prostředky bez soutěže. A nejde o malé částky. Elitní pražská Nemocnice Na Homolce a FN v Plzni a Ostravě nakoupily v letech 2014 až 2016 podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bez soutěže léčiva za 5,5 miliardy.

„Nemůžu proto vyloučit další personální změny,“ řekl LN Vojtěch. Ministr bude chtít po všech ředitelích vědět, proč se při zadávání veřejných zakázek snaží využívat různé výjimky ze zákona. Změny ve vedení se podle něj mohou týkat i dalších nemocnic. „Pokud nebudou schopné doložit, proč nenakupují v souladu se zákonem,“ upřesnil Vojtěch.

Ministerstvo také čeká na to, jak dopadne nedávná kontrola NKÚ v největším českém zdravotnickém zařízení, Fakultní nemocnici v Motole. Židle se tak kýve pod řadou významných sociálnědemokratických politiků. Obavy o ztrátu pozice by přitom mohly podpořit jejich ochotu spolupracovat s hnutím ANO ve druhém kole jednání o vládě, proti čemuž se například Němeček stavěl.

Nemocnici v Motole vede další bývalý ministr Miloslav Ludvík, Plzni pak šéfuje Václav Šimánek (oba z ČSSD). I Šimánek dostal nabídku řídit po Němečkovi zdravotnictví v minulém kabinetu Bohuslava Sobotky, ale odmítl ji. Homolku pak vede krizový manažer Ivan Oliva, kterého do funkce tehdy dosadil právě Němeček.

Hnutí ANO už má jednoho partnera do vlády téměř jistého – KSČM. Zda tím druhým bude ČSSD, která jako jediná z tradičních stran nevyloučila spolupráci se šéfem ANO Andrejem Babišem, stíhaným kvůli kauze dotací pro farmu Čapí hnízdo, možná nastíní už tento víkend. V neděli se totiž v Hradci Králové koná sjezd ČSSD.

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.