15. září 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kdo dostal 121 milionů korun za stadion Ďolíček? Přísně tajné

Stadion Ďolíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stadion Ďolíček | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Fotbalovému táboru Bohemians Praha 1905 spadl na začátku letošního roku balón ze srdce. Hlavní město po letech dohadů dokončilo výkup legendárního stadionu Ďolíček, na kterém klub hraje. Transakce za 121 milionů korun ale dodnes budí pochyby z hlediska transparentnosti.

LN zjistily, že dosud není známo, kdo stojí za firmou Safety Real, fond Sicav (dále jen Safety Real), od které Praha Ďolíček koupila. Na její účet radnice letos v lednu poslala 121 milionů.

Úřad ale odmítá prozradit, kdo firmu vlastní, navzdory rozhodnutí pražského městského soudu. Ten magistrátu hlavního města nařídil informaci zveřejnit. Zažádal o ni podle zákona o svobodném přístupu k informacím podnikatel a někdejší majitel fotbalového klubu Bohemians Michal Vejsada. Pražští radní v koalici vedené primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) se však rozhodli v utajování informace nepolevit a proti soudnímu verdiktu podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten dosud nerozhodl.

Mlhu kolem obchodu za 121 milionů radnice nijak nerozptyluje. „Informace o vlastnické struktuře prodávajícího nám byla poskytnuta pouze a výlučně k naší žádosti a pro interní potřeby. Prodávající výslovně uvedl, že tato informace není veřejná,“ sdělil LN mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Společnost Safety Real sídlí v Praze, ale má anonymní akcionáře. Vlastníkem mohl být v době platby teoreticky kdokoliv. Před třemi lety LN upozornily, že za firmou vlastnící Ďolíček stojí Martin Benda, podnikatel známý z kauzy vytunelovaných fondů Trend a prodeje obchodního domu Kotva. Nitky ze struktur firem kolem bývalých majitelů stadionu vedou i do offshorových skořápek v Londýně.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ELEKTROMONTÉRŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz