8. listopadu 2018 6:00, aktualizováno  8:22 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kdo rozhodne o případném sestřelení letadla? Ať má červené tlačítko premiér, navrhuje Svoboda

Stíhačka gripen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stíhačka gripen. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Sestřelit letoun se stovkami nevinných pasažérů, které unesli teroristé, ve jménu záchrany tisíců civilistů na zemi? Těžké morální dilema musí být už sedmnáct let připraven rozetnout ministr obrany. Právě na jeho odpovědnosti je, zda vydá pokyn k útoku.

Na veřejnosti se o citlivé pravomoci a takzvaném červeném tlačítku, jež nosí stále při sobě, rozhovořila exministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

Ve skutečnosti je odvozena od vládního usnesení, které vzniklo bezprostředně v reakci na útoky z­11.­září 2001 ve Spojených státech. Právě ministerstvo obrany odpovídá za nedotknutelnost vzdušného prostoru nad Českem. Podle tohoto výkladu má proto ministr obrany nejlepší předpoklady ve věci rozhodovat, a to v řádu minut či desítek minut.

Nejen armáda

Podle lidoveckého exministra zahraničí Cyrila Svobody ale nazrál čas na změnu. „Jsem o potřebě zákonné úpravy hluboce přesvědčen. Svěřil bych to předsedovi vlády, protože rozhodování nemusí zahrnovat jen armádu, ale i­například integrovaný záchranný systém,“ říká Svoboda, který je poradcem premiéra.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky