Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Když ministr definuje prase

Česko

PRÁVEM

Dnes o důsledcích stavu, kdy celá země přepne na autopilota Co je z právního pohledu prase? Autor tohoto sloupku strávil silvestr čtením Sbírky zákonů za rok 2009, takže může odpovědět zcela přesně. Podle nově dodané definice v § 3 vyhlášky č. 464/2009 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, se „prasetem rozumí zvíře druhu prase“. Ano, tak to dopadá, když vláda nemá do čeho píchnout.

Fischerův kabinet například definoval, kolik stromů musí mít stromořadí. To by vás nenapadlo: je to „útvar liniového typu tvořený nejméně 5 kusy dřevinné vegetace“ (nařízení vlády č. 335, o stanovení druhu krajinných prvků). V umdlele bezvládné atmosféře nikdo od úřednické vlády neočekává zákony. Navíc sněmovní většina je přelévavá – nevládne levice ani pravice, ale parlamentní bahno. Kdykoli však země takto přepne na autopilota, vybíjejí ministři energii v podzákonných předpisech.

Dobře je to vidět na Sbírce zákonů. Topolánkův tým vládl do 8. května, od ledna přijala 37 vyhlášek a 16 nařízení. Jeden by čekal, že Fischerova sestava, která loni odsloužila dvakrát delší dobu, bude mít i dvakrát víc předpisů. Kdeže: 148 vyhlášek, 62 nařízení! Například proto, že cítili potřebu znovu vymezit, že délka se měří v metrech, čas v sekundách, proud v ampérech (vyhláška ministerstva průmyslu č. 424/2009). Není úplně pravděpodobné, že by jinak zdivočelé obyvatelstvo měřilo v galonech, yardech nebo pídích. Temnotami už ho vede – kromě učebnic fyziky pro základní školy – téměř doslovně stejná vyhláška ministra Grégra z roku 2000, která klidně mohla sloužit dál.

Zdálo by se, že je to neškodná obsese. Jako když někdo nemůže přestavět dům, takže nutkavě přelešťuje nábytek. Ale pokud úřad chrlí vyhlášky, jako třeba když Národní bezpečnostní úřad loni neustále sděloval, jak se řekne „tajné“ například slovinsky nebo gruzínsky (tajno a sruliad saidumlo, sdělení NBÚ č. 440), Sbírka zákonů nesmyslně bytní. Měla 492 položek, o šest víc než předloni, kdy politická vláda přijímala skutečné zákony. Kde jsou 90. léta, v nichž sbírka bývala i poloviční...?

Úřednické vládnutí navíc ztrácí průhlednost. Blahodárnost parlamentní demokracie je v tom, co její nepřátelé posměšně nazývají žvanírnou; nové předpisy je třeba veřejně obhájit. Viz novou vyhlášku o standardech pro hospodářská zvířata: ta předchozí z roku 2004 byla stručná a jasná, politický ministr Palas vysvětloval její zacházení se zvířaty. Podle nové vyhlášky je nadále nejlepší být prasetem (má jako dosud právo na maximální hranici hluku 85 decibelů, při ustájení „vidět na jiná prasata“ a mít podestýlku, kde si může vrtačit). Zato je horší být kuřetem: mění se v hmotu chovanou v hustotě až 42 kg na metr čtvereční, kde se hlídá hlavně míra úmrtnosti. Úřednický ministr to udělá v tichosti, nevysvětluje nic.

Za jeden počin nicméně Fischerův tým uznání zaslouží. Ve sbírce z 13. listopadu vymetl několik kilo legislativního smetí – 217 přežilých předpisů. Ministr vnitra Pecina jednou vyhláškou zrušil staré požární poplachové plány okresů, ministryně zdravotnictví Jurásková zase předpis o zákazu kouření v prostorách (již sedm let neexistujícího) Okresního úřadu v Břeclavi.

Existuje jakási „antibyrokratická cena“, kterou si lidé z ODS udělují hlavně mezi sebou. Dostali ji Václav Klaus, Martin Říman, loni Topolánek. No to jsme zvědavi, jestli ji pak dají Pecinovi.

***

Fischerův kabinet v nařízení definoval, kolik stromů musí mít stromořadí. To by vás nenapadlo: nejméně 5 kusů!

O autorovi| Tomáš Němeček, redaktor Orientace

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...