Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kniplová odmítla Cenu Thálie

PRAHA Světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová nepřevezme Cenu Thálie 2010 za celoživotní mistrovství v opeře. Domnívá se, že si ocenění zasloužila dříve, nyní ho považuje za „milodar“. V otevřeném dopise své rozhodnutí nepřevzít ocenění oznámila Herecké asociaci. Nezúčastní se ani sobotního předávání v Národním divadle.

„Po takových letech mne návrh na ocenění překvapil. Myslím si, že jsem je měla dostat mezi prvními... Nikdy jsem ve svém životě nepřijala milodary a nebudu je přijímat ani teď,“ řekla osmasedmdesátiletá pěvkyně. „Nikdy jsem ze sebe nedělala nepřekonatelnou hvězdu, ale přece jen si myslím, že jsem docílila víc než spousta ostatních, a vždycky jsem tady vadila,“ dodala.

„Rozhodnutí paní Kniplové bereme na vědomí. Ale prezidium asociace a členové odborné operní komise jsou přesvědčeni, že jí tato cena právem patří,“ řekl prezident asociace Václav Postránecký.

Ostravská rodačka a absolventka pražské Akademie múzických umění získala první operní angažmá v roce 1957 v Ústí nad Labem. Tam také poprvé vystoupila v Její pastorkyni jako Kostelnička, která se jí stala životní rolí. V roce 1964 se stala členkou Národního divadla, kde během bezmála třiceti let vytvořila řadu významných operních kreací v německých, českých, italských i jiných operách. Hostovala například ve Vídni, Düsseldorfu, Amsterodamu, Hamburku, Římě, San Francisku, Stockholmu, Montrealu, Barceloně, v Metropolitní opeře v New Yorku či v Ženevě.

Věnovala se i přednesu oratorií, ceněny jsou její studiové nahrávky oper. Jako pedagožka vychovala spoustu žáků, v roce 1991 byla na AMU jmenována profesorkou.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...