6. června 2017 6:23 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Konec anarchie při výběru soudců. Českou justici už od září čeká zásadní změna

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Každoročně je jmenováno padesát až sto nových soudců. Byť pak desítky let rozhodují o osudech lidí, pro jejich výběr doposud neexistovala žádná pravidla. Experti otevřeně hovořili o anarchii a obavách z klientelistických vazeb. Záleží totiž čistě na libovůli každého z osmi předsedů krajských soudů, jak kandidáty ve svém kraji vybere. Někde se vypisují výběrová řízení, jinde jde v podstatě o samoděržaví, kdy o tom, kdo si zaslouží stotisícový soudcovský plat, rozhoduje předseda.

LN zjistily, že toto nepřehledné a netransparentní „bahno“ by měl už brzy nahradit systém otevřených výběrových řízení. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) tak hodlá rozseknout problém, který už trvá dlouhé roky a nepovedlo se jej vyřešit žádnému z jeho předchůdců.

„Výběr a příprava kandidátů na soudce je jediný nástroj, který ministerstvo má k formování justice. Vadí mi, že na to dlouhodobě rezignovalo. Nyní se to snad povede změnit,“ potvrdil LN Pelikán s tím, že změny nastanou již v září.

Největší rozdíl bude v tom, že zájemci o práci v justici se složenou profesní zkouškou budou muset absolvovat několikakolové výběrové řízení. „Bude sestávat z písemného řešení velmi složitého právního problému a ústního pohovoru. Chceme v justici lidi, kteří mají cit pro spravedlnost a zároveň jej dovedou podpořit logickým uvažováním a výbornou znalostí práva a jeho zručnou aplikací. Což je dost vzácná kombinace,“ avizuje ministr. „Musíme dobře vybírat, kdo se stane soudcem. Je to klíčový moment pro budoucnost justice. Do této pozice musí jít ti nejlepší,“ dodává.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz