Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kontejnery na tříděný odpad mají zmizet pod zem

PRAHA Žádné velké kontejnery v centru Prahy - taková je vize vedení první městské části. Chce totiž, aby kontejnery na tříděný odpad byly pod zemí.

Jednoznačně pro jsou pražští architekti a památkáři, protože podle nich velké sběrné nádoby oku příliš nelahodí. Několik takových podzemních stanovišť už v Praze funguje. Už delší dobu jsou v provozu například podzemní kontejnery na Petrském náměstí. Do konce listopadu budou funkční také další ve Vodičkově ulici u dívčí školy.

„V praxi to vypadá tak, že nad zemí budou pouze jakési nenápadné odpadkové koše s popisky papír, plast a sklo. Ty budou ústit do vlastních podzemních sběrných nádob, velikostně se nelišících od těch současných na tříděný odpad,“ vysvětlila vedoucí odboru životního prostředí Hana Váňová.

Ideální by bylo dostat pod zem všech 35 kontejnerů, které městská část má. To však zatím není reálné. Schovat je všechny pod zem totiž není nic levného. Náklady na jedno stanoviště se pohybují kolem milionu korun.

„V současné době radnice Prahy 1 projednává návrh rozpočtu, ve kterém se s kontejnery počítá. Nebude jich však prozatím více než pět,“ uvedla Váňová.

Radnice Prahy 1 si nyní nechává zpracovat vyhledávací studii od pražské firmy KOMPRIN, s.r.o, aby bylo jasné, kde vůbec tyto kontejnery mohou být. Výstavbu těchto stanovišť totiž komplikuje fakt, že pod zemí v centru vedou inženýrské sítě. Také v okolí kontejnerů musí být dostatek manipulačního prostoru pro vozidla, která odpad odvážejí.

V republice nejsou podzemní kontejnery na tříděný odpad úplnou novinkou. Využívají je už například v Brně nebo v Uničově na Olomoucku.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesli. I s jeho kamarádkou Janou. Věznili je několik dní ve speciálně upravené garáži. Dnes...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!