17. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kontroverzní muž chce do čela vrchního soudu. Sváček čelil kritice za vazby na pražského lobbistu

Jan Sváček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Sváček. | foto: Lidové noviny

Praha Do výběrového řízení na šéfa Vrchního soudu v Praze se přihlásil jeho současný místopředseda Jan Sváček. Jde o zkušeného justičního funkcionáře a trestního soudce, jehož jméno však budí kontroverze. V minulosti čelil kritice například za nestandardní vazby na pražského lobbistu Tomáše Hrdličku.

Hned dvakrát pak byl Sváček nepřijatelný pro senátory jako kandidát na post ústavního soudce. Nezvolili ho na návrh prezidenta Václava Klause v roce 2012 ani jako nominanta Miloše Zemana o rok později.

Sváček čtyři roky řídil Městský soud v Praze, jeho ambice ale mířily výš. Už v roce 2014 vyhrál ve výběrovém řízení na post místopředsedy pražského vrchního soudu, ve však finále odstoupil. Spekulovalo se, že se proti němu postavil tehdejší náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán coby člen výběrové komise. Postu se dočkal až letos v lednu, kdy ho do funkce jmenoval nyní již exministr Jan Kněžínek.

Soudce Luboš Dörfl.

Soudce Luboš Dörfl.

Dalším zájemcem o jednu z nejvlivnějších justičních funkcí je šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl, který již na vrchním soudu působil jako specialista na insolvence.

Vrchní soud v Praze je odvolací orgán pro šest krajských soudů, který rozhoduje o nejzávažnějších kauzách hospodářské kriminality či o insolvencích podniků.

Kateřina Kolářová

Autor

Kateřina KolářováKaterina.Kolarova@lidovky.czČlánky

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz