30. května 2017 6:42 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kuřáci si restauraci v restauraci od středy zapálí už jen za pětitisícovou pokutu

Zákaz kouření (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz kouření (ilustrační). | foto: Reuters

Pět tisíc korun zaplatí host, který si od středy zapálí v restauraci či baru, majiteli podniku za to hrozí pokuta až 50 tisíc. Protikuřácký zákon, přesněji zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, totiž nezačíná platit od 1. června, ale o den dříve. Poslanci trefně zvolili jako den D 31. květen, tedy Světový den bez tabáku.

Stopka pro cigarety, s výjimkou těch elektronických, se týká všech zhruba 41 tisíc hospod, restaurací, barů a vináren, které v Česku fungují.

Porušením zákazu, jejž bude hlídat městská i státní policie a také hygiena nebo zástupci obce, sankce nekončí. Podstatnou částí zákona je i nová regulace prodeje alkoholu. A tam jde o větší peníze.

Například za prodej alkoholu osobě mladší 18 let hrozí pokuta 150 tisíc korun, za prodej dětem mladším 15 let až 300 tisíc korun a zákaz činnosti na dva roky. „Přísnou regulaci alkoholu chápu, ale striktní a plošný zákaz kouření je šikana, která nemá nic společného se svobodou a demokracií,“ shrnuje výhrady většiny kritiků provozovatel pražské pivnice a hudebního klubu U Buldoka Pavel Jurák.

„O chystaném zákazu kouření se vědělo dlouho dopředu, takže kdo se chtěl připravit, už připravený na nový režim je,“ říká Tomáš Mráz, který má v Plzeňském Prazdroji na starosti péči o 20 tisíc hospod.

Dává tak za pravdu i obhájcům zákona. Prostředí bez jedovatého dýmu bude nejen šetrné k ostatním hostům a personálu, ale postupně i příležitostí k nastartování nové podoby českých hospod a přilákání nových skupin konzumentů.

Ti, kdo kouří, pak budou mít od zítřka jedinou volbu: předzahrádku nebo parapety před restaurací.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz