10. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kvůli přílišné čistotě marodí více dětí. Pomoci mohou i domácí mazlíčci

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Malé Elišce z Prahy objevili cukrovku prvního typu, když jí byl rok a půl. Jde o nemoc, kvůli níž si celý život bude muset píchat inzulin. A dětí jako ona neustále přibývá. Jejich počet se za posledních 20 let více než ztrojnásobil, nyní tato nemoc postihuje každé pětisté české dítě.

Cukrovka je přitom jen jednou z­ civilizačních chorob, které jsou nyní v tuzemsku na vzestupu. Před dvaceti lety trpěla astmatem čtyři procenta dětí, dnes už je má každé desáté. Stejným způsobem se zvýšil podíl dětí s atopickým ekzémem. A nejhorší situace je u ­alergií. Těmi trpí už 30 procent nejmladší populace.

Všechny tyto choroby mají jedno společné – vyvolávají je poruchy imunity. Jejich přesnou příčinu sice lékaři neznají, ale domnívají se, že je má na svědomí čím dál sterilnější prostředí, v němž děti vyrůstají.

„Už od neolitu žili lidé na dvorku společně se zvířaty. To se změnilo po druhé světové válce. Dnes tak nejsou vystaveni dostatečnému množství mikrobů. Jenže ty jsou něco jako vitaminy imunity,“ vysvětluje Petr Jílek z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, autor knihy Základy imunologie.

Pomáhají domácí mazlíčci

Dobrá zpráva je, že imunitní systém lze vytrénovat. Co pomáhá? „Život na zemědělské farmě, docházka dětí do jeslí a ­školky, více sourozenců a prodělání infekčních onemocnění trávicího ústrojí,“ vyjmenovává profesorka Drahoslava Hrubá z Ústavu ochrany a podpory zdraví Masarykovy univerzity. Proto třeba není dobré zbavovat se kvůli dítěti zvířecích mazlíčků.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz