Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Lázně, nebo wellness? Jak si správně vybrat, aby pobyt splnil svůj účel

Česko

Čím větší je nabídka lázeňských a wellness pobytů, tím těžší je vybrat si mezi nimi. Stačí si zadat slova wellness nebo lázně do internetového vyhledávače, a objeví se tisíce nejrůznějších odkazů.

Sama nabídka lázeňských pobytů je obrovská. K tomu stále více hotelů nabízí wellness pobyty pro své hosty. Nezáleží na tom, zda řešíte bolavá záda nebo jen pracovní stres. V obou případech platí, že čím pečlivěji si budete vybírat, tím větší je pravděpodobnost, že se do běžného života vrátíte opravdu spokojení a s načerpanými novými silami.

Wellness: odpočinek pro zdravé Kromě hotelů, které leží přímo v lázních a zajišťují služby zdravotnického personálu, se wellness hotely svou nabídkou od pobytu v lázních velmi liší. Jsou zaměřeny zejména na přepracované, na ty, již potřebují nabrat novou energii. Za wellnessem je tak možné se vydat prakticky kamkoliv.

Záleží jen na tom, co vám konkrétně dělá dobře. Pro někoho může být ideální formou odpočinku, když stráví každý den několik hodin cvičením a sportem, pro jiného naopak nicnedělání a nejrůznější relaxační procedury. Ty vám pomohou uvolnit se a zbavit se stresu. Takové kratší wellness pobyty je ideální opakovat častěji během roku.

Ale i zde existují jistá omezení. „Wellness není pro každého. Všechny procedury, i ty, které jsou označovány jako wellness, mají své indikace a kontraindikace. Pro některé klienty mohou být dokonce nebezpečné,“ upozorňuje lékařka Marie Rebjonková, viceprezidentka Svazu léčebných lázní České republiky. Chronicky nemocným tak mohou způsobit problémy třeba i masáže, zejména exotické. Nebezpečné mohou být některé sportovní aktivity nebo náhlá změna jídelníčku během pobytu.

O to důležitější je zjistit si o wellness pobytu a procedurách co nejvíce informací předem, a pokud nejste zcela zdrávi nebo trpíte chronickými obtížemi, vše konzultujte s lékařem. Abyste si wellness opravdu vychutnali, musíte být zcela zdraví. Wellness totiž neznamená léčbu, i když se díky příjemným procedurám budete cítit lépe.

Lázně: léčba pro nemocné Lázně naopak klienti vyhledávají převážně proto, aby jim pobyt v nich pomohl s řešením zdravotních obtíží. Neznamená to, že by lázně byly jen pro vážně nemocné pacienty. Problémy s bolavými zády, vysokým krevním tlakem nebo třeba s trávením nemusí být vážné, přesto mohou být nepříjemné - ovšem lázně vám s jejich řešením mohou významně pomoci.

„Jakmile si chcete v lázních odpočinout a současně řešit své zdravotní obtíže, je dobré se orientovat podle indikací, na které se jednotlivá lázeňská místa specializují. Jednoduše řečeno, jeďte do takových lázní, kde se právě vaše problémy léčí,“ doporučuje Radim Masařík z obchodního oddělení lázeňských hotelů Miramare v Luhačovicích. Například v Poděbradech a Teplicích nad Bečvou se léčí onemocnění srdce, pohybové obtíže v Janských Lázních nebo Darkově-Karviné (více informací o jednotlivých lázeňských místech a indikacích naleznete na velké mapě lázní na další dvoustraně). Dokonce i během pobytu zaměřeného na odpočinek a relaxaci tak při správném výběru lázní můžete konzultovat s lékařem specializovaným na vaše chronické obtíže vhodnost jednotlivých procedur vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu.

Neznamená to ale, že byste nemohli do lázní přijet za wellness procedurami nebo že byste se jim měli vyhýbat, když jste zdraví jako řípa. Naopak můžete využít některý z preventivních programů, které lázně nabízejí, a absolvovat třeba preventivní lékařskou prohlídku, která má za cíl odhalit potenciální zdravotní obtíže. Současně díky bohatým přírodním zdrojům mohou lázně zprostředkovat širší nabídku relaxačních procedur.

Vybírejte pečlivě, jde o zdraví „Zdravému člověku lázeňský ani wellness pobyt neuškodí. Naopak pomůže navodit atmosféru pro odpočinek a uvolnění svalů, kloubů a hlavně psychiky,“ říká Hana Petráčková, vedoucí fyzioterapeutka z Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou. Potvrzuje ale také, že pokud máte akutní nebo chronické obtíže s pohybovým aparátem, je konzultace s lékařem nebo fyzioterapeutem nezbytná.

„Při neodborném zásahu hrozí komplikace, jež by mohl odborný lékař napravovat několik týdnů, či dokonce měsíců,“ upozorňuje Petráčková a výslovně varuje před thajskou masáží. Ta je zcela nevhodná pro pacienty trpící Bechtěrevovou chorobou nebo výhřezem ploténky. Velmi riziková může být kryoterapie, při níž se používá extrémní mráz až -160 °C. Té se musí vyhnout lidé s chorobami srdce a cév, například s kardiostimulátorem.

Pokračování na straně III

Dokončení ze strany II

Nevhodná je také pro ty, kteří mají alergii na chlad nebo právě prodělávají onkologické onemocnění. Nesmí ji podstoupit ani těhotné ženy, protože dochází k velkým přesunům krve. Provozovatelé kryokomor dobře vědí, že se mají zajímat o zdravotní stav svých klientů. Ne vždy tak ale činí.

Těhotné ženy by měly být obzvlášť opatrné. I masáže by u nich měli provádět pouze fyzioterapeuti, kteří mají odpovídající zkušenosti. „Zcela nevhodné jsou aktivity spojené s otřesy a nárazy na pánev, jako je jogging nebo spinning. V pokročilé fázi těhotenství nejsou vhodné cviky s prudšími rotacemi trupu, protože mohou vést k poruchám pupečníku,“ vysvětluje gynekolog Vladimír Mulač z Berouna. Ideální sportovní aktivitou pro těhotné je podle něj plavání. „S ohledem na zvýšenou citlivost vaginální sliznice je vhodné koupání s tamponem, ideálně obohaceným o probiotika. Lze tak předcházet vaginálním mykózám,“ dodává.

Ticho, nebo společenský život? Při uvažování o výběru lázeňského pobytu berte v potaz i to, zda dáváte přednost čilému společenskému životu, nebo raději klidu a tichu v lůnu přírody. Velké lázně jako Karlovy Vary, Luhačovice, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně vedle přírodních zdrojů nabízejí i bohatý kulturní život. Pravidelně se zde pořádají koncerty, zejména klasické hudby, vyrazit můžete i do divadla nebo na výstavu. Pobyt zde se tedy bez ruchu neobejde.

V menších lázních bývají možnosti kulturního vyžití zpravidla menší. Společenský program se řídí podle věkového složení hostů, a tak občasné hudební večery budou spíše ve stylu dechovky nebo country. Na druhé straně nabízejí rodinnější prostředí a atmosféru. Mezi ně patří například Kostelec u Zlína, Bludov nebo Jeseník.

Pokud toužíte po naprostém tichu, budou pro vás správnou volbou lázně jako Karlova Studánka, Velké Losiny nebo Lipová-lázně. Ničím nerušené ticho inzeruje také Resort Svatá Kateřina, wellness komplex zbudovaný na místě bývalých Lázní sv. Kateřiny na Vysočině. Nesmí sem auta a po většinu roku ani děti. Není tu televize - vše ve jménu ticha a klidu. „Malé děti klidu nepřidají, ba právě naopak. Jsme přesvědčeni - přestože tímto opatřením přicházíme o určitou nemalou část potenciálních hostů -že poskytujeme jejich většině zcela neobvyklou úroveň odpočinku,“ vysvětluje Petr Zempliner, ředitel resortu.

Nechci slevu zadarmo České, moravské a slezské lázně nabízejí širokou škálu služeb v různých cenových kategoriích. „V lázních si opravdu vybere každý, ať už miluje luxus, nebo má omezenější rozpočet. V lázních fungují pětihvězdičkové hotely i malé rodinné penziony,“ popisuje Iveta Jakoubková, specialistka na lázně z agentury Czechtourism. Obecně platí, že jsou levnější pobyty mimo hlavní sezonu a v méně věhlasných lázních. Víkend tak může stát od dvou do čtyř tisíc korun za osobu, včetně stravování a dvou až tří lázeňských nebo wellness procedur.

Cena kromě místa pobytu závisí na konkrétních dnech, kdy se klient do lázní vydá. Dražší jsou víkendy a také svátky. Vzhledem k tomu, že v těchto termínech přijíždí nejvíce hostů, je výhodné plánovat pobyt na všední dny. Některá ubytovací zařízení se své klienty snaží nalákat nižší cenou nebo přidávají jednu noc zadarmo, pokud si objednáte pobyt například od neděle do čtvrtka.

Svou roli při výběru lázeňského nebo wellness pobytu a v jeho ceně hraje také kvalita ubytovacích služeb, včetně vybavení hotelu. „Sám bych se zajímal o to, zda hotel má k dispozici bazén, vířivku, masáže a saunu. Kvalita wellness služeb v jednotlivých hotelích se může velmi výrazně lišit,“ vysvětluje Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Za wellness hotel se totiž může označit nejen takový, který má vlastní lázeňské zázemí, ale i ten, který nabízí jen malý bazén.

Rozdíly mohou být i v kvalitě a nabídce stravování. Pokud držíte nějakou speciální dietu, například kvůli diabetu, je dobré se dopředu informovat, zda vám v lázních zajistí jídlo podle vašich požadavků.

Významnou možností, jak ušetřit, je pořídit pobyt zejména ve wellness hotelích s pomocí slevových serverů, například Slevomat. cz nebo Zapakatel.cz.

Více o slevových webech na straně VIII

***

Levnější jsou pobyty mimo hlavní sezonu a v méně věhlasných lázních. Víkend tak může stát od dvou do čtyř tisíc korun za osobu, včetně stravování a dvou až tří lázeňských nebo wellness procedur.

Lázně & wellness na míru zdravým klientům - tipy pro správný výběr a spokojený pobyt

Ženy - Chci být krásnější a štíhlejší Sledujte, zda máte možnost konzultace svého životního stylu s odborníky, například s výživovým poradcem nebo osobním trenérem. Poradí vám, jak udělat změny v jídelníčku i jak se správně hýbat. Neočekávejte, že během zeštíhlujícího pobytu výrazně zhubnete. Vaše hmotnost se sníží „jen“ o pár kilogramů. Zdravé je hubnout pomalu, nikoliv rychle. Většina lázní nabízí různé sportovní aktivity. Vyzkoušet si tak můžete zumbu, spinning, jízdu na koni nebo třeba golf. Pokud jste těhotná, dopředu si zjistěte, zda jsou nabízené wellness procedury pro vás vhodné a personál má zkušenosti s nastávajícími matkami. Nešetrná masáž může ublížit vám i vašemu dítěti.

Manažeři -Potřebuju skutečně vypnout Užitečné pro vás budou pobyty zahrnující komplexní lékařskou prohlídku. Včas můžete odhalit zdravotní problémy. Volte takové lázně, které nabízejí nejen pasivní, ale i aktivní odpočinek, například v podobě jízdy na kole, plavání nebo cvičení v posilovně. Ideální je absolvovat zhruba dvě až tři procedury denně. Nesnažte se stihnout úplně všechno, co lázně nabízejí. Pokud máte problém odpočívat, naplánujte si během lázeňského pobytu hodiny nicnedělání v relaxačních zónách. Klidně si je zapište do diáře. Skutečně potřebujete být v kontaktu s prací i v lázních? Zvažte, jestli si s sebou brát počítač, nebo ho raději nechat doma. Starší manželé -Zdravotní problémy se hlásí Pokud vás trápí nějaké zdravotní obtíže, konzultujte návštěvu lázní se svým ošetřujícím lékařem, aby nedošlo ke zhoršení vašeho stavu. Musíte-li dodržovat omezení ve stravě, ověřte si, zda je hotel s to zajistit vám dietní jídlo. To platí hlavně pro diabetiky nebo pro ty, kdo drží antikoagulační dietu. Zajímejte se o doprovodný program svého lázeňského pobytu. Obvykle se v lázních pořádají výstavy, koncerty, taneční večery a různé besedy. Ideální pro vás budou masáže a koupele zaměřené na pohybový aparát, zejména bolavá záda a klouby.

Rodiny s dětmi -Chceme zábavu pro všechny Jen minimum českých lázní je připraveno na návštěvníky s dětmi, naopak v Maďarsku, Rakousku nebo na Slovensku děti vítají. I v cizině můžete narazit na to, že hotel nepočítá s dětmi. Proto si ověřte, zda bude k dispozici dětská postýlka a případně židlička. Dopředu si zjistěte, zda lázně nabízejí bazén přístupný dětem, dětské brouzdaliště a další atrakce pro děti. Pod dětským jídelníčkem si restaurace obvykle představují řízek a hranolky. Proto se zajímejte o možnosti stravovaní. Některé lázně nabízí animační programy nebo dětský koutek. Díky nim nemusíte mít své ratolesti pořád u sebe.

Autor: