15. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Lék pro Senát: jen jedno kolo volby. Nejhlasitěji o tom mluví Chvojka

Senát - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senát - ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Když se voliči loni na podzim vypravili ke druhému kolu senátních voleb, v průměru jich dorazilo pouhých 15 procent. Ještě méně jich přišlo letos v lednu v opakovaných volbách v Mostě: jen 12 procent. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš vzápětí začal volat po zrušení horní komory. Ústavní právník Jan Wintr naopak navrhuje rehabilitaci Senátu: pomohlo by zavedení jednokolové volby.

„Podle takzvaného australského systému. Problém senátní volební účasti jsou právě druhá kola,“ říká v rozhovoru pro LN Wintr. Navrhovaný způsob by byl atraktivní, protože voliči v takovém případě přiřazují jednotlivým kandidátům preference tak, že je očíslují a stanoví jejich pořadí podle toho, jak jim je který politik sympatický. Sestaví v podstatě „bednu vítězů“.

LN zjistily, že politici jsou připraveni o reformě zahájit seriózní debatu. Pro se vyslovili představitelé stran, které jsou podle průzkumů nejsilnější – ANO, ČSSD, KSČM a ODS. Nejrozhodněji vystupuje ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD). „Zvýšit atraktivitu senátních voleb je namístě. Za rozumnou považuji jednokolovou volbu, kdy vítěz bere vše. Teď bohužel velká část voličů ve druhém kole nepřijde, protože v něm nemá svého kandidáta,“ řekl LN.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz