10. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Mágové v pozadí. Za kandidáty stojí finanční skupiny i zbrojařské lobby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Prezidentská debata na Právnické fakultě (zleva): Jiří Drahoš, Marek Hilšer,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentská debata na Právnické fakultě (zleva): Jiří Drahoš, Marek Hilšer,... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Jedním z ústředních témat prezidentské kampaně v roce 2013 byla vazba Miloše Zemana na kontroverzního lobbistu a obchodníka Miroslava Šloufa. V letošní kampani se­ však o vztahu politiků a zákulisních hráčů příliš nemluví.

Ve skutečnosti jsou to však právě celé týmy analytiků, manažerů, expertů a rádců, které připravují kandidátům strategii jejich kampaně. Určují témata jejich projevů, vybrali jim regiony, ve kterých se­ prezidentští aspiranti setkávali s občany, radí jim, jakým způsobem se prezentovat na televizních obrazovkách či v novinách.

S politicky nejprotřelejším a­ nejzkušenějším sborem vytáhl do boje Mirek Topolánek, který se může opřít o bývalého europoslance Edvarda Kožušníka či jednoho z autorů úspěšné sněmovní kampaně Pirátů Jakuba Horáka. Kožušník uvedl, že jejich tým je pružný a dokáže pracovat v ­menším počtu.

Rozdělený národ

Na zkušenost s prezidentským zápolením vsadil i Pavel Fischer, jemuž kampaň diriguje režisér Jakub Hussar. Ten v roce 2013 dokázal s kandidátem Vladimírem Franzem skončit na pátém místě.

Otázkou zůstává, kdo všechno se ­podílí na kampani Miloše Zemana. Jeho tým v úterý přiznal, že za billboardy, letáky či inzerci utratil 17 milionů korun. Necelými 450 tisíci korunami přispěl i ­vlivný lobbista a podnikatel Tomáš Hrdlička, který má blízko k­ Zemanovým klíčovým spolupracovníkům Vratislavu Mynářovi a­ Martinu Nejedlému. Právě oni tvoří strategický opěrný tým Zemanovy prezidentské obhajoby.

Podle podnikatele a politického hybatele Romana Jurečka se situace v oblasti zákulisních hráčů od minulých prezidentských voleb změnila. Dnes dle něho za kandidáty nestojí jedinci typu Šloufa, ale celé finanční skupiny typu J&T nebo zbrojařské lobby podnikatele Jaroslava Strnada.

  • 27Diskuse
Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky