18. prosince 2007 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Mamuti pod palbou z nebes

Kly tlustokožců obsahují stopy kovů mimozemského původu

Vědci našli důkaz dávné kosmické kolize. Na stopu je přivedly drobné otvůrky v mamutích klech.

Před pětatřiceti tisíci lety skropil tehdy ještě liduprázdné pláně severní Ameriky nezvyklý „déšť“. Místo kapek vody z nebe padaly mikrometeority. Dokládá to nález mamutích klů a lebky, do kterých nebeští poslové „vyvrtali“ drobné otvory o průměru dvou až tří milimetrů.

Cílem vědců vedených Richardem Firestonem z Lawrence Berkeley National Laboratory bylo najít příčinu vyhynutí mamutů. Nálezy z různých severoamerických lokalit svědčily o tom, že zhruba před třinácti tisíci lety tuto oblast zdevastoval dopad kosmického tělesa. Za nejpřesvědčivější důkaz považovali vysoký výskyt iridia. Tento vzácný kov se na Zemi vyskytuje jen v mizivém množství.

O kolizi s vesmírným tělesem svědčil i nález zuhelnatělé vrstvy. Jde pravděpodobně o pozůstatky lesních požárů, které zažehl náraz asteroidu. „Napadlo nás, že vliv dopadu by se dal vystopovat i na klech mamutů. Ty mají dostatečně velký povrch,“ říká doktor Firestone. Vědci proto rozjeli pátrání po podezřele „ocejchovaných“ klech.

Geolog Allan West prozkoumal sklady arizonské společnosti, která obchoduje se slonovinou. Našel tisíce předmětů s „poďobaným“ povrchem. „Takové body může způsobit mnoho různých příčin. Zajímaly mě ale jen ty otvory, které byly magnetické,“ cituje Westova slova BBC. Magnetické pole může v organickém materiálu produkovat jen cizorodý předmět.

K odhalování klů poznamenaných deštěm mikrometeoritů sloužil provázek, na kterém byl zavěšen silný magnet. Stačilo s ním houpat nad klem. Pokud se magnet k drobným dírkám přilepil, šlo o stopu mikrometeoritů. Kromě zhruba desítky klů zájem vědců vzbudila i lebka sibiřského zubra. O desítky tisíc let vedle Datování klů hypotézu spojující meteority s vyhynutím mamutů nepotvrdila. Kly jsou totiž příliš staré, jejich „majitelé“ žili asi před třiceti pěti tisíci lety. Teoreticky je možné, že sprška meteoritů poznamenala pozůstatky mrtvých zvířat. Mamutí kly trčící ze zmrzlé země se na Sibiři a na Aljašce občas skutečně objeví. Pak by ke kosmické srážce mohlo dojít kdykoli po smrti mamuta před 35 tisíci lety.

Problematický je i nález bizoní lebky. Obsahuje sice částečky kovu z vesmíru, ale vzhledem k tomu, že kolem otvůrků kost dál rostla, zvíře „bombardování“ přežilo. Skutečnost, že zubra žijícího na Sibiři zasáhl stejný déšť meteoritů jako mamuty na Aljašce, by se navíc jen těžko vysvětlovala.

Vědci doufají. že kly ze „správného“ období existují, jen je dosud nikdo nezkoumal. Proto se svými nálezy minulý týden vystoupili na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku. Věří, že jejich zpráva přiměje správce muzejních sbírek i soukromé sběratele k podrobnější prohlídce starších nálezů.

***

Poďobané kly vypovídají

Pokud najdete mamutí kel s povrchem narušeným drobnými otvůrky, může být na vině mnoho vlivů. Jestliže je ale ke klům přitahován magnet, je pravděpodobné, že dírky vyvrtaly mikrometeority vzniklé po rozpadu asteroidu v zemské atmosféře. Několik takových klů našli vědci z týmu Richarda Firestonea. Doufali, že nález pomůže objasnit příčinu vyhynutí mamutů. To se ale nestalo. Stáří klů se neshoduje s dobou, kdy tlustokožci vyhynuli.

Kovový úlomek zaseknutý do klu obsahuje vysoký podíl niklu a železa. Chemické stopy ukazují na jeho mimozemský původ.

LUDĚK VAINERT

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz