22. ledna 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Markelov mohl být zabit kvůli Politkovské

MOSKVA Ruský advokát Stanislav Markelov prý mohl být v pondělí zastřelen v centru Moskvy v souvislosti s vraždou známé kritičky Kremlu Anny Politikovské. Ta byla zabita před dvěma lety a dodnes nebyla její smrt plně objasněna. „Advokát Markelov mohl znát jméno objednavatele vraždy Politkovské. A zaplatil za to životem,“ napsal včera na titulní straně list Izvestija.

Markelovova vražda byla dosud spojována především s propuštěním bývalého plukovníka ruské armády Jurije Budanova z vězení, kde si odpykával trest za vraždu čečenské dívky; Markelov v tomto případě zastupoval pozůstalé a proti Budanovovu propuštění na svobodu si stěžoval. Před smrtí mu bylo za tuto stížnost vyhrožováno. Podle deníku však může jít jen o „kouřovou clonu“, která má svést vyšetřování na scestí.

„Souvislost s vraždou Anny Politkovské může být silnější, než se zdá na první pohled,“ míní list a připomíná, že novinářka a advokát byli staří známí a společně dosáhli například odsouzení příslušníka speciálních policejních jednotek Sergeje Lapina za zabití jednoho obyvatele Grozného.

„Není vyloučeno, že se Markelov při pobytu v Čečensku něco dozvěděl o vraždě Politkovské. Například jméno objednavatele vraždy,“ napsal list.

čtk

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz