10. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ministryni obrany radí bývalý esoterik s univerzitou života

Karla Šlechtová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karla Šlechtová. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA  „Pro diagnostiku používám vlastní systém založený na postavení páteře a tenzích v trupu. Terapie může probíhat jak verbálně, tak manuálně – záleží na potřebách klienta.“ Tak popisoval své terapeutické dovednosti Evžen Teršl. Lidem s problémy v práci i rodině nabízel pomoc.

Nyní má zcela jinou práci. Jak zjistily LN, radí ministryni obrany Karle Šlechtové (ANO) v oblasti IT bezpečnosti.

„Zabývám se čistě ochranou proti odposlechu telefonů, počítačů a podobných zařízení, která se běžně používají,“ řekl LN Teršl ke své pracovní náplni. Šlechtová pro něj není neznámou nadřízenou, radil jí již na ministerstvu pro místní rozvoj, kde dříve působila.

Jako nestandardní krok však vnímá najmutí externisty exministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Nejen podle něj má ministerstvo obrany, armáda, ale i Vojenské zpravodajství dostatečné množství vlastních odborníků, aby se nemusel ministr poohlížet po radách jinde.

„Já jsem si žádného externistu na datovou komunikaci nebral. Nechápu to. Ledaže chce paní ministryně komunikovat něco, co nechce, aby vědělo ministerstvo,“ řekl LN Vondra.

Pozoruhodné je i to, že Teršl nemá vysokoškolský diplom z oboru IT. „Dělal jsem střední školu, univerzitu života a různé kurzy,“ popisuje, kde měl získat odborné vědomosti. Ministryně Šlechtová mu podle vyjádření resortu od února vyplatila 77 tisíc korun. V minulosti už od ní ale Teršl dostal mnohem více, za poslední dva roky téměř milion korun. 

Bezpečnost především

Bezpečnostní ředitel ministerstva obrany, generální štáb ani Vojenské zpravodajství. Nic z toho ministryni obrany nestačilo, aby se cítila bezpečně. Raději sáhla po ozkoušeném poradci, jehož doporučeními se řídila už na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), odkud na obranu loni přešla.

Co je popisem jeho práce, přiblížil LN mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Uzavřená dohoda o pracovní činnosti je na poradenství v oblasti ICT, zabezpečení datové komunikace včetně koncových IT zařízení, analýzu a prevenci úniku dat pomocí procesních a technologických opatření a integraci bezpečnosti ICT se systémy fyzické bezpečnosti,“ napsal LN Pejšek s tím, že od uzavření smlouvy v únoru 2018 úřad Teršlovi vyplatil 77 tisíc korun.

Je kde brát

Přesnější popis poskytl sám Teršl. Šlechtové podle svých slov zajišťuje ochranu před odposlechy v mobilu a e-mailu.

Nad tím se však pozastavují lidé, kteří na obraně pracovali a oblast IT museli řešit. Poukazují na to, že právě ministerstvo obrany má dostatek vlastních kapacit. „Samozřejmě že má ministerstvo obrany dostatek odborníků,“ řekl LN exministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Nevěřícně kroutí hlavou i bývalý šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant, který si vysloužil generálskou hodnost. „Ministerstvo obrany díky škále svých působností a kompetencí disponuje silami a prostředky, aby se vrcholný představitel resortu mohl při své komunikaci cítit bezpečně. Nechápu, proč se to zajišťuje outsourcingem,“ uvedl Bulant.

Pohled z vnějšku

Samotný Teršl je přesvědčený, že je mužem na svém místě a plat si zaslouží. „Ministerstvo má spoustu odborníků. Řekněme, že jim dělám oponenturu. Někdy se ta kritika vyplácí,“ vysvětluje Teršl. Jak přesně se ale jeho rady osvědčily, nepřiblížil.

S Karlou Šlechtovou spolupracuje několik let. Vybrala si ho za spolupracovníka už na MMR. Z přehledu smluv, které MMR v letech 2016 až 2017 pod ministryní Šlechtovou s poradci uzavřelo, vyplynulo, že si Teršlových rad cenila. Za toto období mu MMR vyplatilo 846 tisíc korun.

Pokud se přitom zadá Teršlovo jméno do vyhledávače, jako první odkaz se objeví web společnosti Maitrea, která pomáhá lidem „naladit se na svůj vnitřní klid a radost ze života“. Firma patří odsouzenému uhlobaronu Antonínu Koláčkovi, jenž přestoupil na buddhismus. „Terapie může probíhat jak verbálně – na vědomé nebo podvědomé úrovni –, tak manuálně,“ popsal své přednosti Teršl. Dnes však tvrdí, že se tomuto druhu poradenství několik let nevěnuje, s Koláčkem se nikdy neviděl a od společnosti si pronajímal prostory. „Přeskočil jsem na bezpečnost. Ono to spolu souvisí, protože v zabezpečení IT se zabýváte chováním uživatele. Začal jsem řešit, jak se chová útočník,“ popsal obrat.

Mluvčí ministerstva obrany Pejšek zdůraznil, že „jiných dovedností a aktivit Evžena Teršla (než je IT) se uzavřená dohoda netýká“.

Nová role

Při podrobnějším hledání je však přece jen možné odhalit, že poradce Šlechtové v bezpečnosti nějaké zkušenosti získal. Vystupuje totiž jako externí spolupracovník a IT specialista bezpečností firmy Goldsilver. Ta má ve výčtu aktivit ochranu před odposlechy. Podle informací na webových stránkách klientům zajistí prověrky počítačů a celých sítí, ale i sledování.

Jako člověk na svém místě vystupuje i podle vyjádření tiskového mluvčí. „Evžen Teršl je bezpečnostní analytik a odborník na informační technologie,“ napsal LN Jan Pejšek. Ministryni v navázání spolupráce nevadilo ani to, že zkušenosti Teršl nezískal na vysoké škole technického zaměření. „Dělal jsem střední školu, univerzitu života a různé kurzy a tak dále. Takže jsem spíš odborně než vysokoškolsky vzdělán,“ říká Teršl bez obalu.

Pro svou práci doposud prý nepotřeboval ani bezpečnostní prověrku, o kterou si však již zažádal.

Rozhovor s Evženem Teršlem si přečtěte v dnešních Lidových novinách

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz