20. prosince 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Na dárky pod stromek si raději nepůjčujte, radí exekutoři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vánoční dárek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční dárek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA  Lidé si před Vánoci intenzivně hlídají své finance. O mimořádné exekuční poradenství je velký zájem, negativním jevem však stále zůstává zadlužování kvůli dárkům.

Závěr roku je pro české peněženky tradičně největší zátěž. Vyrovnávání závazků, nákup vánočních dárků nebo lyžařských dovolených vede k tomu, že se lidé před Vánoci často zadlužují. Z průzkumu Exekutorské komory (EKČR) vyplývá, že letos si na předvánoční výlohy chystá půjčit třináct procent lidí, loni to byl dokonce každý pátý.

„Ten pokles je potěšující. Problém však může být v tom, že většina z nich si na Vánoce půjčuje opakovaně a pětina z nich dokonce historicky čelila exekuci,“ uvedla prezidentka komory Pavla Fučíková. Lidem s exekuční minulostí či dokonce přítomností další zadlužování na zbytné věci důrazně nedoporučuje.

Do nového roku s dluhem

Lidé si obvykle půjčují drobné částky, jen čtvrtina lidí si plánuje vzít více než deset tisíc korun. I­ malý úvěr ale může nabobtnat, pokud jej poskytne nedůvěryhodná instituce a lidé si nespočítají, kolik je „rychlé peníze“ nakonec budou stát. Podle exekutorů přitom „vánoční“ půjčky poskytují stovky lichvářů. Někteří i bez písemné smlouvy, zato s vysokými poplatky a drakonickými sankčními podmínkami.

„Lidé si leckdy půjčují na dárky s přesvědčením, že je po Novém roce bez problému splatí. Stačí ale jen málo, aby se radost z dárků změnila v obtížně splatitelné dluhy,“ varuje Fučíková. Nejrizikovější skupinou pro předvánoční půjčování jsou podle ní samoživitelky a ­další lidé s napjatým rozpočtem. „Každý by si měl rozmyslet, zda půjčku opravdu potřebují a hlavně zda mají na splácení dostatečně vysoké a stabilní příjmy,“ doplňuje.

Ještě horší než půjčování na dárky je situace, kdy si lidé před koncem roku berou půjčky, aby vyrovnali jiné své závazky. „Dostanou se tím do začarovaného kruhu, ze kterého se jen těžko dostává ven a ­naopak hrozí, že se dostanou do exekuční pasti,“ říká prezidentka exekutorů.

lekKristián Léko
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz