Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Na dárky pod stromek si raději nepůjčujte, radí exekutoři

Vánoční dárek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční dárek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA  Lidé si před Vánoci intenzivně hlídají své finance. O mimořádné exekuční poradenství je velký zájem, negativním jevem však stále zůstává zadlužování kvůli dárkům.

Závěr roku je pro české peněženky tradičně největší zátěž. Vyrovnávání závazků, nákup vánočních dárků nebo lyžařských dovolených vede k tomu, že se lidé před Vánoci často zadlužují. Z průzkumu Exekutorské komory (EKČR) vyplývá, že letos si na předvánoční výlohy chystá půjčit třináct procent lidí, loni to byl dokonce každý pátý.

„Ten pokles je potěšující. Problém však může být v tom, že většina z nich si na Vánoce půjčuje opakovaně a pětina z nich dokonce historicky čelila exekuci,“ uvedla prezidentka komory Pavla Fučíková. Lidem s exekuční minulostí či dokonce přítomností další zadlužování na zbytné věci důrazně nedoporučuje.

Do nového roku s dluhem

Lidé si obvykle půjčují drobné částky, jen čtvrtina lidí si plánuje vzít více než deset tisíc korun. I­ malý úvěr ale může nabobtnat, pokud jej poskytne nedůvěryhodná instituce a lidé si nespočítají, kolik je „rychlé peníze“ nakonec budou stát. Podle exekutorů přitom „vánoční“ půjčky poskytují stovky lichvářů. Někteří i bez písemné smlouvy, zato s vysokými poplatky a drakonickými sankčními podmínkami.

„Lidé si leckdy půjčují na dárky s přesvědčením, že je po Novém roce bez problému splatí. Stačí ale jen málo, aby se radost z dárků změnila v obtížně splatitelné dluhy,“ varuje Fučíková. Nejrizikovější skupinou pro předvánoční půjčování jsou podle ní samoživitelky a ­další lidé s napjatým rozpočtem. „Každý by si měl rozmyslet, zda půjčku opravdu potřebují a hlavně zda mají na splácení dostatečně vysoké a stabilní příjmy,“ doplňuje.

Ještě horší než půjčování na dárky je situace, kdy si lidé před koncem roku berou půjčky, aby vyrovnali jiné své závazky. „Dostanou se tím do začarovaného kruhu, ze kterého se jen těžko dostává ven a ­naopak hrozí, že se dostanou do exekuční pasti,“ říká prezidentka exekutorů.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!