25. dubna 2017 6:01 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nad hlukem v Brně vyhrálo právo na klid. Češi dostali zbraň na hudbu pod okny

Náměstí Svobody v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstí Svobody v Brně. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA/BRNO Na brněnském náměstí Svobody se objevila neobvyklá cedule. Nad programem velikonočních slavností se městská část Brno-střed omlouvala, že musí omezit doprovodné akce, protože jí soud nařídil ubrat na hlasitosti. A ­to na 50 decibelů v ročním průměru – to odpovídá hluku, který vzniká při běžném rozhovoru.

Brněnský „převrat“ je důsledkem verdiktu soudu, u něhož uspěl Jiří Novák. Léta si na hluk z­ náměstí, kde bydlí, stěžoval a ­jeho právo na klid vyhrálo. Rozsudek tak dává velkou šanci na úspěch lidem po celé republice, kterým venkovní produkce obdobně znepříjemňují život. A ­není jich málo! Podle loňského průzkumu hluk z ulice vadí 44­procentům Čechů.

Příběhu dodává váhu, že Novák nevyhrál nad soukromým pořadatelem, ale nad městem. Jsou to totiž právě obce, jimž náleží povinnost venkovní rámus korigovat.

Na dopravu, letiště i produkci uvnitř budov platí zákonné limity, hlídají je hygienické stanice, ale na venkovní produkce platí od prosince 2015 vlastní, volnější režim. Obce si normy upravují samy vyhláškou, protože venkovní koncerty a další akce nevystavují člověka hluku dlouhodobě, a dopad na zdraví se tak těžko měří.

„Města nejlépe posoudí přínosy, protože na podobných akcích vydělávají. Jenže někteří lidé jsou na to choulostiví,“ říká Leoš Heger (TOP 09), bývalý ministr zdravotnictví. U­permanentního hluku platí, že nebezpečí pro zdraví začíná nad 70 decibely.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz