Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Napište nás do závěti, žádají české neziskovky

Podpis (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpis (ilustrační). | foto: Michal RůžičkaLidové noviny

PRAHA Miliony v hotovosti, činžovní domy, cenné papíry, ale třeba i sbírky brouků a skautské kroniky. Pomalu přibývá majetku, který Češi v závětích poukazují neziskovým organizacím.

„K charitě jsem měla blízko po celý život. Když mě lékaři upozornili na můj zhoršující se zdravotní stav, rozhodla jsem se před dvěma lety sepsat závěť,“ říká překladatelka Soňa Nigrinová, jež odkázala byt po rodičích Výboru dobré vůle – nadaci Olgy Havlové.

Ta každý rok získá sedm až deset darů ze závětí a v tom je nejúspěšnější českou neziskovou organizací. Za dvacet let získala nemovitosti, věcné dary či autorská práva za více než sto milionů korun.

„Nejúspěšnější byl rok 2014, kdy jsme získali dědictví v hodnotě více než šedesáti milionů korun od osmi dárců,“ popsala LN ředitelka nadace Monika Granja. „To ale byla zcela ojedinělá situace, jinak jsou milionové částky spíše neobvyklé,“ dodává Granja.

„Celý majetek odkazují hlavně lidé, kteří nemají příbuzné. Jinak jde spíše o menší částky, pokud něco zbude po zaopatření blízkých,“ řekl LN Tomáš Vyhnálek, mluvčí koalice Za snadné dárcovství. Ta sdružuje třicítku českých neziskových organizací. Všimla si ochoty lidí myslet v poslední vůli i­na dobrou věc a­v­nové kampani přesvědčuje veřejnost, aby pamatovala i na neziskovky. „V řadě zemí světa je to považováno za cestu, jak i­po smrti pokračovat v­dobrých skutcích,“ dodává Vyhnálek, který působí i jako fundraiser Člověka v tísni. Ten za rok 2016 získal celkem pět darů ze závěti.

Většina neziskových organizací ale o takovýchto přilepšeních může leda snít. Z třiaosmdesáti organizací jich v posledních deseti letech získala dar ze závěti pouhá čtvrtina, jak ukázal průzkum koalice Za snadné dárcovství.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...