Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Největší strach českých dětí? Bojí se rozvodu rodičů, týká se tisíců z nich ročně

Rodina (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina (ilustrační) | foto: Shutterstock

PRAHA Zažil někdo z vás rozvod rodičů? „Jo, třikrát,“ odpovídá se sarkastickým úšklebkem žák druhého stupně základní školy. Nejde o vymyšlenou situaci. Podle odborníků se čím dál víc ukazuje, že neúplnost rodiny je věc, která školáky trápí ze všeho nejvíc.

Když totiž mají čtrnáctiletí uvést, jakou vlastnost by měl mít jejich budoucí partner, většina na první místo napíše věrnost. „Svědčí to o potřebě stability a bezpečí,“ řekla LN Eliška Krmelová, zakladatelka programu Etické dílny.

Není divu, že děti rozpad rodinného zázemí trápí, podobné zkušenosti je ročně vystaveno zhruba patnáct tisíc nezletilých. Ročně u soudu skončí 26 tisíc manželství. Podle statistik se rozvádí téměř každý druhý pár. Soudy loni musely rozhodnout, kdo bude o dítě pečovat, ve více než 52 tisících případů, tedy i u nesezdaných párů. Školáci mají silnou potřebu o problémech v rodině hovořit. Doma však často narážejí na bariéru mlčení.

Na rodiče jsou přitom i přes jejich rozkoly velmi fixovaní. „Důležitost a klíčovou hodnotu rodiny si děti i dospívající velice dobře uvědomují. Když se bavíme o jejich vzorech, buď žádné nemají, nebo uvedou nejčastěji rodiče. Stále mají hlubokou vnitřní potřebu rodiny,“ dodává Krmelová.

Základem je podle ní ukázat dětem dvě věci: „Že rozvod rodičů není jejich vina a že musí o svých pocitech mluvit.“ Ti, kteří mají dlouhodobý deficit komunikace, se často uchylují právě k výše zmíněnému sarkasmu coby formě sebeobrany.

Za sarkasmem je bezradnost

Za rádoby humornou zahořklostí se podle dětské psycholožky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ilony Gillernové skrývá bezradnost.

„Hlavní potíž je v tom, že se o těchto věcech v rodinách nemluví. Děti nebývají těmi prvními, komu rodiče sdělí něco buď příznivého, nebo méně příznivého,“ vysvětluje. Podle Gillernové je nutné, aby se vztahová témata ve škole otevírala pravidelně. „Bylo by prospěšné řešit s žáky otázky typu proč se rodiče hádají před dětmi nebo proč rodiče liknavě sdělují špatné zprávy dětem. Oni si tyto otázky totiž přirozeně kladou,“ podotkla Gillernová.

A nejhorší scénář pro psychický vývoj dítěte je ten, že odpovědi dlouhodobě nedostává.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!