1. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nechtěný sex zlehčuje půlka Čechů. Sexuální násilí se odehrává napříč kontinenty

Napadení (Ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Napadení (Ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

PRAHA Z Hollywoodu přes celý svět. Řeč není o novém filmu, který zaujal veřejnost, ale o realitě, která se odehrává napříč kontinenty. Sexuálním násilí.

Hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina obvinily ze sexuálního obtěžování desítky hereček, dopustit se měl i několika znásilnění. Ženy po celém světě se následně v rámci kampaně #MeToo (Já také) začaly na sociálních sítích svěřovat se svými traumatizujícími zkušenostmi.

Přidala se k nim i česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v gesci rovnost pohlaví. Odkázala na příběh ze svého mládí, kdy na ni zaútočil neznámý muž. Nikdo z přihlížejících jí nepomohl.

„Jedním z problémů, které nás brzdí, abychom sexuální násilí řešili, je, že se o tom nemluví. A teď se o tom konečně začalo hovořit. Proto jsem se svěřila,“ vysvětlila v rozhovoru pro LN. Varovala ale zároveň před fanatismem.

Že se v Česku takové činy ženám nevyhýbají, ukazuje poslední dostupná statistika. Od ledna do listopadu 2016 bylo policii nahlášeno 628 znásilnění a 33 případů sexuálního nátlaku. Jde ale jen o špičku ledovce. „Čísla, která figurují v oficiálních kriminálních statistikách, mohou představovat jen osm procent reálného výskytu,“ míní policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Proč tomu tak je, napovídají evropské průzkumy. Pětina Evropanů si totiž myslí, že si ženy obvinění ze znásilnění často vymýšlejí, čtvrtina se domnívá, že sex bez souhlasu je ospravedlnitelný. V tuzemsku má takový názor dokonce každý druhý. Každá pátá žena v EU přitom zažila fyzické nebo sexuální násilí od partnera.

Podle Jourové je přiznání ženy stále stigmatem všude v Evropě: „Jsou toho ukázkou také všechny aktuální reakce na ženy, které vyšly ven se svým příběhem. Takové to: Kdo ví, jak to bylo. Však sis za to mohla sama. Provokovalas,“ upozorňuje eurokomisařka.

Najdete na Lidovky.cz