14. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

‚Necigarety‘, jež nehoří a které je možné si ‚zapálit‘ v restauraci, už jsou v Česku

V Itálii vyjde samotný strojek v přepočtu zhruba na 1900 korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Itálii vyjde samotný strojek v přepočtu zhruba na 1900 korun. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Je to údajně méně škodlivá alternativa k cigaretám: tabáková náplň nehoří, ale zahřívá se baterií. Navíc je možné si ji zapálit v restauraci. V Česku se „necigareta“ objevila v prvním kamenném obchodě a na e-shopu.

Strojek s názvem Iqos z kategorie zahřívaných tabákových výrobků v minulých dnech uvedl na tuzemský trh Philip Morris. Tabákový gigant jej nabízí už ve více než dvacítce zemí, zúročuje tím roky vývoje i­ dvě investované miliardy dolarů.

„Koncem června byl v rámci takzvané přípravné fáze otevřen první Iqos Store v České republice, a to v prostorech Muzea tabáku v Kutné Hoře,“ potvrdil ředitel vnějších vztahů firmy Philip Morris Tomáš Korkoš.

Tabákové firmy hlasitě zdůrazňují, že tyto výrobky se zásadně liší od klasických cigaret. Hlavně tím, že tabáková náplň nehoří, nezapaluje se, ale při výrazně nižších teplotách se jen zahřívá přes kovový trn baterií. Nevychází z­ ní karcinogenní kouř, ale méně škodlivá pára obsahující nikotin.

Do širší distribuční sítě se Iqos v Česku plně rozšíří postupně – firma uvádí, že do konce roku. Ale podle lidí z branže budou speciální tabákové náplně všude k­ dispozici nejspíš nejpozději během září.

Představení u poslanců

Iqos už má své první reklamní plakáty a výrobce podle zjištění LN s tímto výrobkem také seznamoval politiky v Poslanecké sněmovně. Jde o hodně. Respektive o to, zda a případně jak vysokou daní budou zahřívané tabákové výrobky zatíženy.

petMiroslav Petr

Najdete na Lidovky.cz