22. září 2017 6:00, aktualizováno  22:06 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Neexistující vyšetření a pomůcky. Podvody v ordinacích stojí 35 miliard ročně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Podvody ve zdravotnictví (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvody ve zdravotnictví (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Praha Když Soňa Havlová otevřela svůj elektronický zdravotní deník, zjistila, že lékař z Prahy 2, kterého nikdy nenavštívila, pojišťovně vykázal, že jí provedl test na okultní krvácení s negativním výsledkem. „Úplně mě to vytočilo, protože v té době právě našli mámě rakovinu konečníku. Tak jsem ho pojišťovně udala. Dodnes se mi neozvali,“ líčí svůj zážitek s podvodným jednáním lékaře.

Odborníci, kteří se zabývají nelegálními praktikami ve zdravotnictví, odhadují, že systémem proteče 30 procent peněz neefektivně. „Polovinu z těchto peněz pak tvoří vědomé podvody,“ řekl LN specialista na jejich odhalování Petr Vincenz, který nyní pracuje pro slovenskou zdravotní pojišťovnu Důvěra a předtím je vyšetřoval v Česku jako kriminalista. Podvodníci si tak v českém zdravotnictví ročně přijdou na 35 miliard korun.

Jiným typem podvodu může být situace, kdy pacient dostane sériovou ortézu, ale lékař účtuje pojišťovně dražší platbu za individuální pomůcku na míru.

Jak ukazuje příklad Soni Havlové, podvod může odhalit sám pacient díky e-zdravotnictví. Druhou možností je, že na něj přijde pojišťovna sledováním vývoje nákladů v jednotlivých segmentech zdravotní péče anebo činností svých revizních lékařů.

Jenže e-zdravotnictví je v Česku teprve v plenkách a na trhu působí hned sedm pojišťoven, které data o podvodech ani o úkonech nesdílejí. „Výměna konkrétních dat není legislativně možná a neprobíhá,“ potvrdila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Například Jan Vomlela z Revírní bratrské pokladny se přitom domnívá, že „taková výměna dat by mohla k odhalování podvodů významně přispět“.

Policie právě prověřuje, zda k podvodům nepatří i množstevní bonusy pro nemocnice za dodaný materiál. Pojišťovnám totiž nemocnice vykazují plnou cenu a slevu si nechají.

  • 15Diskuse

Najdete na Lidovky.cz