31. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nejhorší úroda ovoce od roku 1990. Příčinou jsou především jarní mrazy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ovoce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovoce (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Letošní rok přinesl nejhorší úrodu ovoce od roku 1990. Příčinou jsou především jarní mrazy, které poškodily meruňky, broskve, třešně i švestky. Zatímco u třešní se to projevilo i na cenách – někde i přes 160 korun za kilogram, u nejvíce zasažených meruněk si toho zákazník ani nevšiml.

Cena tohoto ovoce, jehož produkce se propadla o 80 procent, dokonce klesla. „V Řecku, Itálii i jinde na jihu se meruňky nadprůměrně urodily, a tak ceny klesly. Lidé bez problémů nakupovali dovozové meruňky v supermarketech v akcích i pod třicet korun za kilogram, což tu hodně dlouho nebylo. Supermarketům je jedno, kde ovoce vezmou, zajímá je nízká cena,“ říká k tomu Martin Ludvík z Ovocnářské unie.

Jen jarní mrazy nicméně zničily čtvrtinu domácí úrody. Škoda činí zhruba půl miliardy korun. Největší bude u jablek, která tvoří až 80 procent produkce v intenzivních sadech.

Vliv chladného počasí na úrodu je čím dál častější. Za posledních 11 sezon mrazy úřadovaly šestkrát. Ovocnáře a zemědělce obecně navíc v posledních letech častěji trápí i sucho. To u ovoce ovlivňuje především velikost plodů. A čím menší plod, tím nižší výnos z něj. Kvůli nedostatku vláhy jsou jablka méně sladká a šťavnatá. Nedostatek vody se navíc patrně promítne i do sklizně příští rok.

Počasí má čím dál větší vliv

Supermarkety se shodují na tom, že se očekává nižší úroda například u hrušek, švestek i jablek. Méně bude také brambor. Do cen by se to podle nich promítnout nemělo. Záleží ale právě také na tom, jaká je úroda v zahraničí. Například v únoru kvůli suchu a mrazům ve Španělsku výrazně podražila zelenina.

Vliv počasí na zemědělskou produkci má vzestupnou tendenci. V roce 2015 dosáhly zemědělské plodinové škody půl miliardy korun, loni to byla miliarda. Letos je situace horší. Už nyní činí odhadované škody na plodinách tři miliardy korun.

  • 1Diskuse


Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz