Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nejúspěšnější příběh onkologie pokračuje

Česko

Od zítřejšího dne dostanou šanci na šetrnější léčbu chemoterapií děti, které trpí nejčastějším typem akutní leukemie. V České republice se od 1. prosince začne v rámci nového léčebného protokolu používat metoda odborně nazývaná detekce zbytkové nemoci.

Laicky řečeno, jde o postup, který ukáže, kolik procent leukemických buněk přežilo první chemoterapii. Vzorky kostní dřeně a krve se testují třikrát v rozmezí mezi 15. až 78. dnem léčby. „Ze získaných údajů jsme schopni říct, jestli chemoterapie zabrala velmi dobře, standardně, nebo velmi málo,“ říká profesor Jan Trka, vedoucí Laboratorního centra Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Motole.

Děti, jejichž leukemické buňky podléhají terapii rychle, mají vynikající naději na úplné vyléčení. Naopak pacienti, kterým leukemické buňky ubývají pomalu, mohou bohužel očekávat recidivu onemocnění. Tato informace umožňuje upravovat intenzitu léčby oběma směry – tedy více agresivní terapii pro pacienty se špatnou odpovědí, a naopak méně intenzivní pro pacienty s rychlou odpovědí na léčbu.

„Především druhá možnost ušetří dětem nepříjemné a rizikové vedlejší účinky chemoterapie,“ zdůrazňuje profesor Jan Trka.

Modernější metoda léčby se od zítřejšího dne začne používat v osmi fakultních nemocnicích v PrazeMotole, v Brně, Olomouci, Ostravě, Hradci Králové, v Ústí nad Labem, Plzni a v Českých Budějovicích. Z postkomunistického bloku jsme jedinou zemí, kde bude tato metoda uplatněna.

Detekce zbytkové nemoci se začne používat v rámci nového léčebného protokolu také v Německu, Itálii, Švýcarsku, Rakousku, Austrálii a Izraeli. Výsledky léčby „na míru“ doplněné informacemi o komplikacích a vedlejších účincích se budou přibližně pět až sedm let ukládat do mezinárodní databáze a statisticky zpracovávat. Po vyhodnocení pak mohou být navržena zlepšení léčby pro další generaci pacientů.

Ještě v šedesátých letech minulého století umírali na akutní lymfoblastickou leukemii všichni dětští pacienti. Po zavedení kombinované dlouhodobé chemoterapie v osmdesátých letech se naděje na uzdravení prudce zlepšovala.

A před dvaceti lety po uplatnění moderních léčebných postupů vyvinutých německo-italskou skupinou vědců se uzdravuje více než 80 procent dětí. Dostaly šanci prožít normální život a založit rodinu.

Vývoj léčby dětské akutní lymfoblastické leukemie lze tedy považovat za jeden z nejúspěšnějších příběhů v historii onkologie.

***

NADĚJE NA ŠETRNĚJŠÍ LÉČBU CHEMOTERAPIÍ

Děti trpící akutní leukemií podstupují chemoterapii. Metoda používaná od zítřejšího dne v České republice určí, kolik leukemických buněk přežilo první dávky cytostatik. Podle výsledku se pak nasadí buď šetrnější, nebo agresivnější forma léčby. Postup se uplatňuje v rozmezí mezi 15. až 78. dnem po zahájení chemoterapie.

Autor: