Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Německu škodí uzavřený trh práce

Česko

BERLÍN/PRAHA Na vládu Angely Merkelové, která v poslední době čelí výpadům ze všech stran a především kritice hospodářského vývoje v zemi, se snesla další kritika. Německo totiž podle nové studie zcela promarnilo výhody, které mohlo mít z otevření pracovního trhu Čechům, Slovákům a Polákům. Podle studie Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) a výzkumného ústavu budoucnosti práce (IZA), která mapuje vývoj na pracovním trhu Evropské unie po jejím rozšíření na východ, přetrvávající uzavření pracovního trhu německé ekonomice výrazně škodí. „V cílových zemích nejsou v tomto směru žádné negativní efekty – ani pro pracovní trh, ani pro sociální stát. Naopak, země, které se již otevřely, profitovaly z rozšíření unie nejvíc,“ upozorňuje ředitel DIW Klaus Zimmermann. Na rozdíl od Německa využila rozšíření EU nejlépe například Británie a Irsko. Tam přišli brzy mladí a často vysoce kvalifikovaní lidé z východní Evropy, kteří přispěli k ekonomickému růstu a zaplnili mezery na pracovním trhu. „Nezjistili jsme, že by přistěhovalci z nových unijních států vytlačili domácí zaměstnance, že by tlačili na jejich platy, nebo že by byli ve větší míře závislí na státních dávkách ve srovnání s domácím obyvatelstvem,“ tvrdí ředitel DIW Klaus Zimmermann.

Příliš přísná pravidla

Přední ekonomický institut v zemi proto nyní kritizuje především politiku ministra práce Olafa Scholze. Ten v květnu oznámil, že Německo nakonec využije celé sedmileté přechodné období, které je maximálně možné a svůj pracovní trh neotevře lidem z nových členských zemí EU až do roku 2011.

Svůj krok obhajuje německá vláda tím, že v zemi jsou vážné problémy s nezaměstnaností, a proto bylo nezbytné omezení prodloužit. Vedle Německa má tak přísná pravidla již jen Rakousko.

Ostatní země EU svůj trh práce již otevřely i nováčkům. Scholz ovšem kritiku odmítá a tvrdí, že od začátku roku je Německo otevřené vysoce kvalifikovaným lidem s vysokoškolským vzděláním. To ale není podle expertů dostatečné a stále hlasitěji upozorňují, že se jedná o chybu, na kterou Německo doplatí. Podle Zimmermanna se kvůli negativním signálům, které Německo v tomto ohledu vysílá, nejen nekvalifikovaní lidé, ale i vysokoškolští odborníci z východní Evropy budou i v budoucnu raději orientovat na Irsko či Velkou Británii.

I navzdory recesi, kterou německá ekonomika nyní prochází, je podle studie potřeba pracovní trh otevřít.

Autor: