20. září 2017 10:05 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nemocné žíly trápí i mladé. Křečové žíly trápí každou druhou ženu a čtvrtého muže

Křečové žíly (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křečové žíly (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Pocit těžkých nohou, křeče a otoky jsou důvodem k okamžité návštěvě lékaře. Jsou projevem chronického onemocnění žil, kterému se hovorově říká křečové žíly. Oteklé nohy jsou průvodním znakem jedné z nejrozšířenějších civilizačních chorob, která sužuje lidi v moderní společnosti, chronického žilního onemocnění dolních končetin.

Ze statistických údajů vyplývá, že onemocnění žil v dospělosti trápí každou druhou ženu a každého čtvrtého muže. A počet pacientů stále narůstá.

Těžký boj s gravitací

Chronické žilní onemocnění poškozuje žilní stěny. Ty ochabují, žíly se rozšiřují a krev se v nich hromadí. Mezi nejčastější příznaky v počátečním stadiu patří bolesti nohou, zejména kolem kotníků se objevují otoky. Lidé si stěžují také na pocity těžkých nohou nebo noční křeče.

Velké množství osob trápících se s těmito problémy vůbec nezajde k lékaři, protože je považuje za projev únavy nebo stárnutí. Zdánlivě banální příznaky však mohou kvůli zanedbání přerůst v mnohem komplikovanější stav. V dalších fázích onemocnění vznikají pod kůží „metličky“, které postupně přecházejí ve vystouplé křečové žíly a mohou vyvrcholit i v bércový vřed.

„Tyto vážnější projevy jsou způsobeny porušením cesty pro návrat žilní krve zpět k srdci, během které musí žíly bojovat s gravitací. Zdravé žíly jsou vybaveny chlopněmi, jež zabraňují zpětnému toku krve. V nemocných žilách jsou však kvůli probíhajícím zánětlivým procesům na žilní stěně chlopně nedomykavé,“ vysvětluje lékařka Petra Zimolová z Fakultní nemocnice v Motole v Praze.

Těhotenství je nápor

Výskyt křečových žil stoupá s věkem, nepříjemným zlomem pak bývá věk po padesátce, kdy pacientů radikálně přibývá. Řada žen se však s prvními křečovými žilami potýká v mnohem nižším věku. Velkým rizikovým faktorem pro jejich vznik je totiž těhotenství, zvláště druhé a třetí.

Křečové žíly a další formy chronického žilního onemocnění doprovází řada nepravd, například že postihuje převážně ženy, pokud onemocněním trpí muži, tak až ve vysokém věku. Lidé jej také nesprávně nazývají nemocí fotbalistů, protože údajně postihuje sportovce. Není to však pravda. Pohyb naopak udržuje žíly nohou v kondici.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  •  Odkládaná léčba se prodražuje
  •  Postižení žil se po vyléčení někdy vrací
  •  Léčení: od punčochy po laser
  •  Doping pro duševní práci
JITKA PAVLÍKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí redakce, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz