7. května 2018 6:01 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nemocnice obírají sestry o peníze. Místo pohotovosti doma běžná služba

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sestra provádí test při operaci, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sestra provádí test při operaci, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Jednou z důležitých profesí, kterých se českému zdravotnictví dlouho nedostává, jsou zdravotní sestry. Podle loňských odhadů by jich bylo třeba aspoň o tři tisíce více. Motivaci kvalifikovaných zdravotnic, aby zůstaly pracovat doma a neodnesly své zkušenosti do ciziny, snižuje i nezákonná praxe, na kterou Lidové noviny narazily.

Okénko do systémového problému otevřel příběh Fakultní nemocnice Ostrava, kde se po odvolání bývalého ředitele a exministra zdravotnictví Svatopluka Němečka chopila vedení nová skupina lidí a spustily se audity.

Ukázalo se, že tam několik let fungoval následující model: zdravotní sestry na urgentním příjmu odsloužily řádnou směnu, následně měly jet domů odpočívat. Podle výkazů to udělaly a byly k zastižení na telefonu, kdyby jich bylo nečekaně zapotřebí. Ve skutečnosti však musely být celou dobu v nemocnici. Rozdíl mezi službou v práci a na telefonu je zásadní – v prvním případě sto procent platu, ve druhém jen deset procent.

Sestry tak přišly o peníze i o čas na oddech. Jde o způsob, jak některé nemocnice obcházejí paragrafy o maximálním povoleném počtu přesčasových hodin a o právu na nepřetržitý odpočinek. „Je to úplně v rozporu s legislativou, pohotovost na pracovišti byla zrušena už v roce 2007. Za těch deset hodin dostávaly sestry směšnou a podřadnou částku,“ řekla LN Zuzana Sargová, předsedkyně odborů v ostravské nemocnici.

Inspektorát práce LN potvrdil, že zdaleka nejde jen o sestry na urgentním příjmu a o nemocnici v Ostravě. Falešné vykazování odpočinku a krácení platu se podle zkušenosti úřadu děje plošněji. „Jsme si vědomi toho, že zaměstnavatelé ve zdravotnictví se k této praxi uchylují kvůli nedostatku personálu,“ říká mluvčí inspektorátu Richard Kolibač.

  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!