3. ledna 2018 6:39 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Neohlášené písemky mají zjistit, zda se školáci učí. Výsledkem je ale jen stres

Studenti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti (ilustrační foto) | foto: MAFRA - Václav Šlauf

Učitel přichází do třídy. Žáci sledují, jestli má v ruce papíry. Má. Hodina začne dopředu neohlášeným testem. V poslední době se však proti takovým překvapením ohrazují nejen žáci a studenti, ale také řada odborníků. Z dotazování LN vyplynulo, že děti tyto testy zbytečně stresují. Podle psychologů navíc školáci nemají kapacitu, aby se připravovali každý den na každý vyučovací předmět.

„Přepadávací testy jsou pro učitele nástroj vnější motivace, kterým docela spolehlivě vzbudí u svých žáků strach. Pokud jde učiteli o to, motivovat děti k učení strachem, je to jeho rozhodnutí,“ konstatuje Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin. „Ale jak kolegyně, jinak ředitelka základní školy, cituje svého pedagogického mentora: Lidi přepadává jenom úchyl,“ dodává Feřtek.

Někteří učitelé se dušují, že žáky nechtějí strašit a termín testu vždy dopředu raději prozrazují. „Vždy je lepší, když se studenti naučí. Opravovat něco, na co se nikdo nepřipravil, je neekonomické i pro učitele,“ míní Veronika Valíková ze Společnosti učitelů českého jazyka a literatury.

Na stejném postupu se domluvil s pedagogy i ředitel Pravoslav Němeček z českobudějovické základní školy. „Už to, že žáci o testu vědí a musí se připravit, vykoná své,“ míní Němeček.

Rozhodně ale nejde o praxi všech vzdělávacích institucí. Stačí se podívat na internetové stránky některých základních škol.

Například v Dobřichovicích francouzštinářka i ruštinářka v informacích pro rodiče upozorňují, že žáky budou podrobovat neohlášeným testům. Jiní kantoři operují s termínem „krátké testy“.

Dětská psycholožka Ilona Gillernová se proti neohlášeným desetiminutovkám přímo nestaví: „Učitel ale musí třídě jasně sdělit, že se mohou objevit a že se budou nejlépe týkat jen látky z minulé hodiny.“

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!