Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nevěří v peklo, přišel o práci

Pastor americké metodistické církve Chad Holtz se pustil do otevřené polemiky na téma tradičního vnímání pekla.

Dva dny nato dostal vyhazov. DURHAM/PRAHA Americký pastor Chad Holtz byl propuštěn ze služeb Evangelické církve metodistické poté, co vyjádřil prostřednictvím svého profilu na sociální síti Facebook pochybnosti o existenci pekla coby místa, kde jsou mučeny miliardy zatracených duší. Nešlo přitom o žádné vlastní provokativní výroky, ale o „vývěsku“, jíž se Holtz přidal mezi obdivovatele kontroverzní knihy jiného evangelického duchovního.

„Domnívám se, že spravedlnost přichází a soud nastane, ale nemyslím si, že to má předznamenat věčné mučení,“ vysvětlil Holtz podle zpráv amerických médií. „Rozumím tomu, že lidé v mé církvi nejsou připraveni opustit tuto myšlenku. Je to něco, s čím i já stále zápasím,“ cituje dále pastora zpravodaj agentury AP v Severní Karolíně.

O tom, že pastorovy názory tamní metodisté nesdílí, svědčí i fakt, že byl z místa kazatele Marrowovy kaple v Hendersonu propuštěn jen dva dny poté, co se skrze oblíbenou sociální síť „provinil“. Nadřízení prý jeho vyhazov podložili množstvím stížností, kterých se jim dostalo od členů církve. Pro média odmítli záležitost komentovat, uvedli však, že v případě pátera Holtze nešlo o jediný problém.

Knižní počin, s nímž se Holtz odvážil sympatizovat, vzešel z pera pastora Roba Bella z Marshillské biblické církve v Michiganu. Titulem Love Wins („Láska vítězí“) autor polemizuje s přesvědčením, že se „do nebe dostane jen hrstka vyvolených křesťanů a že všichni ostatní shoří v pekle“.

Podle tradicionalisticky založených kritik se Bell svými provokativními názory blíží východiskům takzvaného univerzalismu, která jsou většinou amerických křesťanských církví pokládána za bludná a kacířská. Bell své přiřazení k univerzalistům odmítá s tím, že se jen snaží upozornit na přehnanou míru pozornosti, jakou křesťané věnují peklu, namísto aby se zabývali životem. Kniha s podtitulem A Book About Heaven, Hell, and the Fate of Every Person Who Ever Lived („Kniha o nebi, pekle a údělu každé osoby, jež kdy žila“) způsobila v USA pozdvižení a přitáhla na sebe pozornost zejména díky promo videu, jež je k nalezení na serveru YouTube. „Je Gándhí v pekle? Opravdu? A ví to někdo jistě?“ zní například v upoutávce.

„Toto (přesvědčení) je mylné a jedovaté a v zásadě podrývá šíření Ježíšova poselství lásky, pokoje, odpuštění a radosti, které náš svět tak moc potřebuje uslyšet,“ píše Bell v úvodu knihy. „Věříte-li, že Bůh spasí všechny, pak je vtip v tom, že jste spasen. Tak podle toho žijte,“ doplňuje jej Holtz.

Pozdvižení však ve Spojených státech nevyvolaly jen názory obou pastorů, ale také zpráva o propuštění jednoho z nich. „Děkuji vám za odvážný postoj a za šíření Ježíšova poselství, i když jste jím riskoval vyhazov,“ stojí kupříkladu v jedné ze stovek podpůrných reakcí, které Chadu Holtzovi bez ustání přicházejí prostřednictvím Facebooku.

***

„Láska vítězí“

* Kniha pastora Roba Bella Love Wins polemizuje s mylnou představou pekla, v němž mají skončit zatracené duše všech lidí kromě mála vyvolených křesťanů. * Na serveru Amazon.com je k dostání zhruba za dvě stě korun.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...