2. ledna 2018 6:17 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nové občanky s čipem omezí běhání po úřadech

Občanský průkaz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Občanský průkaz | foto: MAFRA - Tomáš Krist

Povinnost, kterou většina Čechů jistě nemusí. Stát naštěstí tento rok po letech čekání podnikne mílový krok k tomu, aby nekonečné obíhání úřadů omezil. Od léta totiž začne vydávat elektronické občanské průkazy opatřené čipem.

S jejich pomocí budou moci lidé řadu úředních úkonů vyřídit od svého počítače, aniž by museli fyzicky opustit byt.

Nový druh občanského průkazu obdrží každý, komu skončí platnost předchozí občanky. Kdo by však chtěl nový doklad ještě před expirací původního, může si jej pořídit za poplatek 200 korun. Další zhruba dvě stovky stojí čtečka, která po propojení s počítačem vytvoří vlastní domácí „virtuální přepážku“.

Elektronické občanské průkazy s čipem

Elektronické občanské průkazy s čipem

Zařízení bude možné pořídit v obchodech s elektronikou. Ministerstvo vnitra navíc uvažuje, že prvním desítkám tisíc uživatelů by poskytlo čtečky zdarma.

Nový doklad usnadní například podání daňového přiznání, žádost o podporu v nezaměstnanosti, vyřizování důchodů nebo komunikaci se zdravotními pojišťovnami.

Změna startuje v červenci. Od začátku letních prázdnin se už nebudou vydávat jiné průkazy než ty s elektronickým čipem. Pro zjednodušení komunikace s úřady vnitro představilo web Portál občana. Stačí, že uživatel vloží svůj nový průkaz do čtečky připojené k počítači a zadá svůj identifikační kód. Tím prokáže svou totožnost. Poté již může zařídit, co potřebuje, bez stresujícího obíhání přepážek.