29. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Nové tábory. Místo bobříků internet, Instagram a Minecraft

Videohra - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Videohra - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Ešus nebo spacák si do batohu balí stále méně táborníků. Desetitisíce dětí, které nyní začnou vyrážet na prázdniny, se zřídka podobají foglarovským prototypům. V nabídkách se vedle cizích jazyků často objevují tábory zaměřené na instagramový nebo minecraftový svět.

Ten první se týká sociální sítě, na kterou i děti umísťují fotografie, druhý legendární počítačové hry. „Rodiče pochopili, jaká je doba. Ubývá nářků typu ‚Já s vámi chci jet, ale maminka mě nechce pustit‘,“ říká Tom Ristovský z organizace 4Camps. Dívky se na na jejich táborech mohou zdokonalit ve světě módy, k tomu cvičit jógu a absolvovat přednášky o sebevědomí. Organizace poprvé pořádá InstaCamp, kde se „táborníci“ naučí, jak spravovat profil na Instagramu.

Digitální svět řeší i tradiční Junák, se kterým jede letos do přírody 30 tisíc dětí. Při intenzivní zábavě ale podle skautů děti na počítač lehce zapomínají.

Táborníci sedí u počítače a potkávají influencery

Dětský psycholog Jan Kulhánek zpražského centra Psychoterapie Anděl by přesto své potomky na „internetové“ letní pobyty neposlal: „Dnes již víme, že je velmi snadné, aby se dítě stalo na těchto záležitostech závislé.“ Věkový průměr „táborníků“, kteří na takto zaměřené pobyty jezdí, je 11 let.

Mnohde děti stráví na počítači několik hodin denně. Například na instagramovém táboře se děti setkají i se známými českými influencery (lidé, kteří ovlivňují skrz sociální sítě ostatní). Od nich se dozvědí, o jaké fotky je na Instagramu největší zájem. „Každé dítě bude mít zároveň svou nástěnku a nejlepší fotografie si vytiskne a nalepí na ni,“ popisuje Tom Ristovský.

Zatímco v jižních Čechách potřebují pro minecraftový tábor vybavenou místnost počítači, jinde se tématem legendární hry jenom inspirovali a děti si hrají venku.

„Náš tábor probíhá striktně bez počítačů. Minecraft hrajeme naživo. Děti to baví a rodiče jsou také spokojení,“ říká Petr Nový, ředitel Centra Robinson.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz