Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

„Nyní jsem již silná a mohu vyprávět“

Česko

Autobiografie na cestě k bestselleru – Natascha Kampuschová v knize poprvé detailně líčí své věznění

Vychází autobiografie Rakušanky Nataschy Kampuschové. Vůbec prvně detailně líčí roky věznění Wolfgangem Priklopilem.

VÍDEŇ/PRAHA Natascha Kampuschová opět naplno poutá pozornost široké veřejnosti. Dívce, kterou v jejích deseti letech unesl duševně narušený muž a dlouhé roky ji potom věznil ve sklepě, totiž oficiálně ve středu vychází autobiografická kniha.

„Nyní se cítím dostatečně silná, abych mohla v plné šíři vyprávět příběh mého únosu,“ podotkla Kampuschová, která si prý zprvu myslela, že knihu napíše sama. Pak však zjistila, že má stále „blokádu“. Musela proto mít pomocníky. „Někomu to vyprávět bylo jednodušší,“ tvrdí s tím, že sepsání vzpomínek pro ni bylo osvobozením. V knize je přitom vůbec poprvé v takové šíři detailně popsáno obrovské utrpení, které Kampuschové Priklopil způsobil.

Už nyní je zřejmé, že dílo s názvem 3096 dní – přesně tak dlouho mezi lety 1998 až 2006 Wolfgang Priklopil mladou Rakušanku zadržoval – se stane bestsellerem. Na pultech knihkupectví se objeví v celkem 11 zemích a jen první německé vydání čítá podle některých informací až 50 tisíc kusů.

Deník Österreich na svém webu oe.24.at v souvislosti s knihou možná trochu nevybíravě poznamenal, že „PR mašinerie Kampuschové se znovu naplno rozjela“. (Objevila se zde i informace, že Kampuschová na své knize vydělá více než milion eur.) Narážel tím tak zřejmě na to, že se do okolí Kampuschové po jejím útěku od Priklopila dostali nejen lidé, kteří jí pomáhali se zapojením do normálního života terapeutickou léčbou, nýbrž i někteří přední rakouští odborníci na reklamu a PR. Kampuschová má i své vlastní profesionálně udělané webové stránky.

I nyní je prezentace knihy Kampuschové poměrně pečlivě naplánována. Televize ARD včera vysílala talk show, ve které se dvaadvacetiletá dívka objevila. Ve čtvrtek kromě toho bude za přísných bezpečnostních podmínek a předem připraveného scénáře předčítat v jednom z vídeňských knihkupectví. Moderátor s ní totiž během akce povede rozhovor, dotazy však nebude možné klást. Co se vlastně v knize o více než 200 stránkách píše? Podle rakouského listu Kurier se po přečtení knihy chce brečet. Líčení začíná ještě před únosem, pochopitelně mu ale dominuje popis absurdní každodennosti, kterou Kampuschová u Priklopila (po jejím útěku spáchal sebevraždu) zažívala. Na jedné straně Kampuschové nosil hotová jídla či knihy a stál o mazlení, na druhé straně dívku dlouhé dny nechával sám nebo ji brutálně zbil. Když vyspěla, chtěl Priklopil (v knize se o něm mluví jako o pachateli či únosci) z Kampuschové učinit poslušnou otrokyni.

Priklopil ji přinutil změnit si i jméno, Kampuschová se proto pojmenovala Bibiana, což ji prý pomáhalo snášet utrpení. Když jí bylo čtrnáct, začala se bránit a jako patnáctiletá začala útoky vracet. Následně ji Priklopil nechával hladovět. „Byl paranoidní, nemocný, ubohý,“ řekla dívka Kurieru. Únosce ji rovněž donutil sdílet s ním postel, nešlo mu však prý o sex, ale o „obejmutí“. Detailnější popis z této oblasti však Kampuschová přece jen podle agentur vynechala. „Je to poslední část soukromí, kterou bych si ráda zachovala,“ uvedla.

Autor: