1. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Epidemie spalniček ohrožuje Prahu i Moravskoslezský kraj. Rodiče nedávají děti očkovat

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Mikulášské besídky v základní škole v obci Lesná na Tachovsku se v prosinci zúčastnilo zhruba 80 lidí včetně dětí. Na akci přišel i muž, který měl kvůli spalničkám nařízenou domácí karanténu. „Několik lidí v obci se spalničkami nakazilo,“ řekl zastupitel Stanislav Kolda. Virové onemocnění se šíří vzduchem a nakažení neměli v těle protilátky.

Hygienici na konci loňského roku napočítali v kraji 14 případů, nejvíce na Tachovsku. Číslo je nejvyšší za posledních 30 let.

Momentálně řádí epidemie této infekce v Praze, kde loni onemocnělo 103 osob a jenom tento měsíc dalších 23 lidí. Špatná situace je i v Moravskoslezském kraji. Tam letos evidují už deset případů, zatímco loni jich bylo jen šest.

Návrat spalniček hygienici připisují nedostatečné pročkovanosti. Nemoc projevující se vysokými horečkami a vyrážkou se nešíří, pokud se nechá očkovat 95 procent populace. To pak chrání i nemocné, které očkovat ze zdravotních důvodů nelze. Jenže této hranice Česko nedosahuje už od roku 2015. 

A hrozivá situace je zejména u dnešních tříletých dětí. „U dětí, které šly do školky, jsme zjistili proočkovanost 83 procent,“ řekla LN dětská lékařka Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti.

Mnoho matek totiž očkování odkládá. Čekají, až bude mít jejich potomek vyzrálejší imunitu. Jenže právě malé děti mají daleko vyšší pravděpodobnost závažného průběhu infekce. Evropa za loňský rok hlásí na 35 úmrtí na spalničky, v Česku na ně nikdo nezemřel od roku 1980.

Další vysoce ohroženou skupinou obyvatelstva jsou narození v letech 1969 až 1978. Ti nemusejí být očkovaní vůbec nebo jen jednou dávkou. Dnes se proti spalničkám očkuje dvěma dávkami.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na Lidovky.cz