17. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Obliba družstevních bytů stoupá. Mohou být alternativou pro lidi, kteří nedosáhnou na hypotéku

Bytový dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bytový dům. | foto: Shutterstock

PRAHA Na začátku stačí složit 25 procent hodnoty nového bytu a můžete se nastěhovat. Poté dalších 25 let splácíte nájemné. A po uhrazení celé kupní ceny můžete požádat o převod bytu do osobního vlastnictví. Řeč je o družstevním bydlení, které má v Česku dlouholetou tradici, ale jeho popularita po revoluci rapidně klesla.

Nyní nabírá „druhý dech“, mimo jiné proto, že při pořízení takového bytu nikdo, zejména pak banka, nelustruje váš příjem ani věk. Finance na výstavbu domu zajistí bytové družstvo.

Developeři cítí příležitost

„Poptávka po družstevních bytech je dnes stejná jako po bytech v osobním vlastnictví,“ říká mluvčí společnosti Finep David Jirušek. Projekty s družstevními byty zařazuje či v brzké době zařadí do svých nabídek i další developeři. Neomezují se přitom jen na Prahu, kde je poptávka nejvyšší.

Družstevní bydlení, které kombinuje prvky vlastnického a nájemního vztahu k nemovitosti, není výdobytkem socialismu; rozšířené je i v západní Evropě. V Česku družstevní byty představují zhruba devět procent bytového fondu, před revolucí to bylo až čtyřicet procent.

Družstevní výstavba ale není všelékem na krizi dostupného bydlení. „Pro vstup do družstva jsou potřeba určité finanční prostředky. Tudíž pro lidi, kteří nemají žádné úspory a jejichž mzdy jsou nízké, vstup do družstva nepřipadá v úvahu,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...